Ballina Lajme nacionale Zv.kryeministri bullgar mbështet Shqipërinë: Të nisë bisedimet me BE-në, janë më të...

Zv.kryeministri bullgar mbështet Shqipërinë: Të nisë bisedimet me BE-në, janë më të përgatitur se Maqedonia e Veriut

23
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Lajmi i Fundit
Zv.kryeministri bullgar mbështet Shqipërinë: Të nisë bisedimet me BE-në, janë më të përgatitur se Maqedonia e Veriut

Zv.kryeministri bullgar, Krasimir Karakacanov thotë se Shqipëria duhet të nisë bisedimet me BE-në, sepse është më e përgatitur se Maqedonia e Veriut.

“Me shqiptarët kemi luftuar bashkë kundër okupatorit serb, duke e theksuar rolin e Hasan Prishtinës”-  tha kryeministri bullgar në një intervistë për zoom.mk.

Ai pretendon se gjithmonë ka pasur miqësi dhe bashkëpunim midis bullgarëve në Maqedoni dhe Shqiptarëve nga Kosova e Shqipëria.

“Kryengritja e vitit 1913 në Ohër, Strugë, Dibër, Kercovë, Gostivar, etj., është organizuar nga Komiteti i Prishtinës dhe VMRO.

Ekzistojnë dy marrëveshje midis VMRO-së dhe Komitetit Shqiptar nga koha e Todor Alexandrov në 1924 dhe në 1928, nga koha e Ivan Mihajlov. Nga pala shqiptare janë Hasan bej Prishtina, K. Hadri, Bedri Pejani etj. Në anën bullgare janë Todoj Alexandrov, Petar Chaulev, gjenerali Protugerov”, tha Karakacanov.

Zv.kryeministri bullgar mbështet Shqipërinë: Të nisë bisedimet me BE-në, janë më të përgatitur se Maqedonia e Veriut
Zenilda Beqaj

---- ----
----
----- ----
-----