Ballina Lajme nacionale Zjarret pushtojnë Greqinë, heroi shqiptar hyn mes flakëve dhe shpëton…(Foto)

Zjarret pushtojnë Greqinë, heroi shqiptar hyn mes flakëve dhe shpëton…(Foto)

28
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Zjarri që ra dy ditë më parë në qytetin Militel të Greqisë shkaktoi probleme të mëdha dhe zbuloi se sa nuk funksiononin mjetet e mbrojtjes nga zjarri.

Një element i panjohur nga ajo ngjarje është treguar sot në mediat greke. Bëhet fjalë për një hero shqiptar.

Anton Nake është një shpërndarës ushqimesh “fast food’ , 30 vjeç, nga Shqipëria. Ai kishte shkuar në ishull, në Greqi në moshën 6 vjeç. Mbrëmjen e së mërkurës, më 3 korrik 2019, ai ndodhej në zonë dhe sapo dëgjoi se kishte shpërthyer zjarri dhe pa turmën që ishte mbledhur nëpër rrugica, u afrua për të ndihmuar.

30 –vjeçari dëgjoni qentë që qanin nga shtëpia në flakë dhe pa e menduar dy herë, u ngjit në katin e dytë të familjes grekë dhe i liroi ata

Njeri qen ishte mbrapa derës dhe iu hodh në krahë sa e pa, kurse i dyti lehtë dhe qante dhe ai nuk mund t’i afrohej. Megjithëse qeni e sulmoi, Antoni arriti ta zgjidhë dhe ta marrë në krahë e ta nxjerrë jashtë në rrugë, ku ishin pronarët e shtëpisë.

Antoni nuk deshi të fliste për mediat për këtë akt të lavdërueshëm. “Unë do doja të bëja më shumë, tha ai. Unë veprova instiktivisht dhe që të fitoja kohë,” shtoi ai.

---- ----
-----