Ballina Lajme nacionale Zgjedhjet në Shqipëri pranohen nga BE-ja, kjo është kërkesa e tyre

Zgjedhjet në Shqipëri pranohen nga BE-ja, kjo është kërkesa e tyre

12
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

BE-ja i pranon zgjedhjet në Shqipëri, mirëpo ka një kërkesë urgjente për qeverinë dhe opozitën.

Kreu i delegacionit të Bashkimit Europian, ambasadori Lugi Soreca vlerëson se zgjedhjet lokale të 30 qershorit në Shqipëri u zhvilluan në një mënyrë përgjithësisht të qetë dhe të rregullt.

Ai shprehet se qeveria dhe opozita duhet të tregojnë pjekuri politike dhe të angazhohen urgjentisht në dialog

“Zgjedhjet lokale të zhvilluara në Shqipëri më 30 qershor u zhvilluan në një kontekst të ndarjes politike, por në një mënyrë përgjithësisht të qetë dhe të rregullt. Tani, qeveria dhe opozita duhet të tregojnë pjekuri politike dhe të angazhohen urgjentisht në dialog”, thekson ambasadori Soreca.

---- ----
-----