Ballina Lajme nacionale Zgjedhjet në Kosovë, LDK-ja do të garojë si parti e vetme

Zgjedhjet në Kosovë, LDK-ja do të garojë si parti e vetme

13
SHPËRNDAJE

Duket se LDK-ja nuk do të bëjë kualicion me asnjë parti.

Isa Mustafa, Lutfi Haziri, Vjosa Osmani dhe Kujtim Shala janë kandidatë serioz për kryeministër.

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Naser Rugova, ka bërë të ditur se kjo parti do të garojë e vetme në zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Ai ka thënë se tri partitë më të mëdha në vend, LDK, PDK dhe Lëvizja Vetëvendosje do të duhej të garojnë të vetme për ta rikonfirmuar fuqinë në elektorat.

Në një intervistë për gazetën “Epoka e Re”, Rugova ka deklaruar se LDK-ja do ta ketë një kandidat konsensual për kryeministër.

Ai ka thënë se, përveç Isa Mustafës, kandidatë serioz për kryeministër janë edhe Lutfi Haziri, Vjosa Osmani dhe Kujtim Shala.

Rugova ka shprehu optimizëm se në zgjedhjet e parakohshme parlamentare LDK-ja do të dalë fituese.

Ai e ka quajtur demokratik procesin e zgjedhjes së Mustafës në krye të LDK-së.

-----