Ballina Lajme nacionale Zgjatet bllokimi në Greqi, shkollat e mbyllura edhe për dy javë

Zgjatet bllokimi në Greqi, shkollat e mbyllura edhe për dy javë

12
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Autoritetet greke të shëndetësisë kanë vendosur të mbajnë në fuqi edhe për një periudhë tjetër 2-javore masat ndaj pandemisë. Vendimi vjen për të kufizuar përhapjen e mëtejshme të virusit.

Lajmi u konfirmua nga zëvendës Ministri i Mbrojtjes Civile, Nikos Hardalias përmes një konference për shtyp, shkruan Protothema, përcjell abcnews.al.

Hardalias njoftoi zyrtarisht shtrirjen e bllokimit në Atikë dhe 18 zona të tjera, përfshirjen në “në zonë e kuqe” të tetë zonave të tjera deri më 22 mars dhe ndërprerjen e mësimit në të gjitha shkollat, të të gjitha niveleve, në të gjithë vendin per dy jave.

Nuk lejohen:

-Lëvizjet në zona të tjera.

-Lëvizjet për ushtrime ose shëtitje me kafshë, vetëm në këmbë ose me biçikletë.

-Ndalimi i trafikut zbatohet normalisht. Nga kjo fundjavë, në Atikë dhe Selanik, ndalimi fillon në 19:00 pasdite.

Zonat e kuqe mbeten: Rajonet e Atikës, Etoloakarnania, Viotia, Evia, Fthiotida, Fokida, Argolida, Arcadia, Korinth, Selaniku, Arta dhe Thesprotia, Heraklion, Samos, Lefkada, komuna e Kalymnos, komuna e Kalymnos dhe komuna e Anogjisë.

Nga nesër, zonat e mëposhtme përfshihen gjithashtu në “të kuqe”, deri më 22 mars: Njësitë rajonale të Halkidiki, Evritania dhe Lesvos, por edhe komunat e Janinës dhe Metsovo, Katerini, Chania dhe komuna e Skiathos. Pjesa tjetër e vendit është në “të kuqe”. g.v/abcnews.al

 

The post Zgjatet bllokimi në Greqi, shkollat e mbyllura edhe për dy javë appeared first on Abc News.

---- ----
-----