Ballina Lajme nacionale Zbulohet: Kush janë dhe si quhen dy personat që po kërkohen për...

Zbulohet: Kush janë dhe si quhen dy personat që po kërkohen për privimin nga jeta të Ivanoviqit

75
SHPËRNDAJE

Kush janë dhe si quhen dy personat që po kërkohen për privimin nga jeta të Ivanoviqit.

Dy personat të cilët janë shpallur në kërkim nga Policia e Kosovës në lidhje me privimin nga jeta të politikanit serb, Oliver Ivanoviq, janë dy studentë serbë nga Mitrovica e Veriut

Emrat e dy këtyre dy studentëve serbë që po dyshohen se kanë marrë pjesë në privimin nga jeta të Ivanoviqit, janë Ivan Dimitrijevic dhe Milos Radosavljevic.

Bëhet fjalë për studentët, Ivan Dimitrijevic, i lindur në Prokuplje me banim në Kursumlji, student në Mitrovicën e Veriut, studime master.

Kurse Milos Radosavljevic nga Prokuplja, po ashtu me banim në Kursumlji, është student në Fakultetin Teknik në Mitrovicën e Veriut, me banim të përkohshëm në qendrën studentore në Veri.
Agjencia Inteligjence e Serbisë (BIA) i ka marrë në pyetje Dimitrijevicin dhe Radosavljevic pasi kishte ndodhur privimi nga jeta e Ivanovicit, pasi këta ishin dorëzuar vetë tek autoritetet serbe për të sqaruar rastin.

Të gjitha këto i ka konfirmuar edhe president i Serbisë, Aleksandar Vucic, por ai të dy këta po i bënë si të pafajshëm dhe se prindërit e tyre janë shqetësuar për publikimin e fotove të tyre, madje ai ka ironizuar me këtë.

“Që ata në Prishtinë të mos mundohen të kërkojnë terr’oristë e vr’asës, nuk bëhet fjalë për vr’asës por studentët, Ivan Dimitrijevic dhe Milos Radosavljevic nga Prokuplje me banim në Kursumlji. Kjo tregon se me jo seriozitet i qasen gjithë kësaj”. Ju tha gazetarëve Vucic në Beograd mbrëmë.

Kujtojmë se Policia e Kosovës dje publikoi foton e dy personave si të dyshuar për rastin e politikanit serb të vr’arë në Mitrovicë, Oliver Ivanonvic, ku kërkohej ndihmë për identifikimin e tyre.

-----