Ballina Lajme Bota/Rajoni Zbulohen pamjet e rralla/ Femra moderne dhe rini të çmendur, si ishte...

Zbulohen pamjet e rralla/ Femra moderne dhe rini të çmendur, si ishte Irani para revolucionit (FOTO)

166
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Para revolucionit islamik, Irani ka qenë një shtet modern. Kishte rini dhe njerëz të emancipuar, femrat nuk e kishin detyrim mbulimin dhe mund të studionin bashkë me meshkujt.

Jeta ishte e krahasueshme me atë të vendeve perëndimore dhe Irani ishte një nga vendet me të zhvilluara dhe më me kulturë.

Fotot e mëposhtme janë bërë diku në vitet ’71-’72, para se të ndodhte revolucioni i 1979 i Ayatollah Khomeini, një regjim që do të ndryshonte totalisht jetën e iranianëve.

---- ----
----
-----
-----