Ballina Lajme Bota/Rajoni ZBULIMI: BMW, Subaru, Jaguar… kodet spiune të Izraelit për Gjirin

ZBULIMI: BMW, Subaru, Jaguar… kodet spiune të Izraelit për Gjirin

53
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kompania izraelite e teknologjisë NSO Group ka shitur spyware-in e saj Pegasus vitet e fundit në disa vende të Gjirit përmes kontratave me vlerë qindra miliona dollarë, me inkurajim dhe ndërmjetësim zyrtar nga Tel Avivi.

Gazeta izraelite Haaretz e përshkroi kompaninë si një nga më aktivet izraelite në vendet e Gjirit, duke deklaruar se ajo bashkëpunon me autoritetet zyrtare në ato vende.

Haaretz shton se zyrtarët izraelitë, së bashku me përfaqësuesit e kësaj kompanie, morën pjesë në komunikimin dhe takimet e mbajtura me përfaqësuesit e vendeve të Gjirit.

Gazeta izraelite deklaron se kompania përdor emrin e kodit të një lloji të caktuar të makinave në dokumentet e saj për secilin vend me të cilin bashkëpunon.

Kështu, për shembull, emri “Subaru” përdoret për Arabinë Saudite, “BMW” për Bahreinin dhe “Jaguar” për Jordaninë.

Praktika brenda NSO është të përdorësh një emër kodi për secilin vend, jo emrin e vërtetë të vendit.

Spiunimi i disidentëve, gazetarëve dhe aktivistëve

Sipas inteligjencës së marrë nga Haaretz, në vitet e kaluara, kompania NSO ka nënshkruar marrëveshje me Arabinë Saudite, Bahreinin, Sulltanatin e Omanit, Emiratet e Abu Dhabi dhe Ras al-Khaimah.

Kjo kompani izraelite dhe programi i saj i quajtur Pegasus kanë tërhequr shumë vëmendjen e mediave vitet e fundit.

Aktivistët dhe studiuesit thonë se autoritetet në shumë vende përdorin programin për të spiunuar disidentët, gazetarët dhe aktivistët politikë.

Sulmet e Pegasus janë përshkruar si më të sofistikuara dhe inteligjente, për shkak të aftësisë së programit për të depërtuar në pajisjet e telefonit në të cilat futet, dhe për të nxjerrë të dhëna dhe informacione private nga aplikacionet e mesazheve dhe madje edhe thirrjet zanore.

Gazeta Amerikane The New York Times raportoi në gusht 2018 se Emiratet e Bashkuara Arabe përdorën programin Pegasus për të spiunuar drejtuesit dhe zyrtarët arabë.

Instituti i Analizave Qytetare të Universitetit të Torontos në Kanada ka ndjekur sulmet e Pegasus për më shumë se dy vjet, dhe studimi arriti në përfundimin se 36 operatorë në të gjithë botën përdorën Pegasus për të spiunuar 45 vende, përfshirë 16 vende arabe.

---- ----
----
----- ----
-----