Ballina LifeBizare Zanafilla e “Vitit të Ri”, çfarë nuk dimë rreth festimeve tradicionale të...

Zanafilla e “Vitit të Ri”, çfarë nuk dimë rreth festimeve tradicionale të kësaj nate

26
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Çfarë nuk dimë rreth festimeve tradicionale të kësaj nate!

Sot, shumica e shteteve e festojnë Vitin e Ri në 31 Dhjetor, dita e fundit e kalendarit Gregorian, dhe vazhdojnë deri në orët e para të 1 Janarit, shkruan “IconStyle”.

Traditat e zakonshme përfshijnë pjesëmarrjen në festa, ngrënien e ushqimeve speciale të Vitit të Ri, realizimin e objektiva për Vitin e Ri dhe shfaqjen e fishekzjarreve, transmeton lajmi.net.

Festimet e hershme të Vitit të Ri

Festimet më të hershme të regjistruara për nder të ardhjes së një Viti të Ri datojnë rreth 4.000 vjet në Babiloninë e lashtë. Për babilonasit, hëna e parë e re pas ekuinoksit të brendshëm – dita në fund të marsit – paralajmëroi fillimin e një Viti të Ri.

Ata festuan me një festival masiv fetar të quajtur Akitu (që rrjedh nga fjala sumeriane) që përfshinte një ritual të ndryshëm në secilën prej 11 ditëve të tij.

Përveç Vitit të Ri, Atiku festoi fitoren mitike të perëndisë babilonase të qiellit Marduk mbi perëndeshën e keqe të detit Tiamat dhe i shërbeu një qëllimi të rëndësishëm politik: Ishte gjatë kësaj kohe që u kurorëzua një mbret i ri ose që mandati hyjnor i sundimtarit aktual u rinovua në mënyrë simbolike.

---- ----
----
-----
-----