Ballina Lajme Bota/Rajoni Youtube vendos rregulla të reja për zgjedhjet, goditet dezinformimi

Youtube vendos rregulla të reja për zgjedhjet, goditet dezinformimi

21
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kompania YouTube tha të hënën se do të heqë videot që lidhen me zgjedhjet dhe që janë “të manipuluara” për të mashtruar votuesit. Ky hap është pjesë e përpjekjeve të kompanisë për të frenuar dezinformimin në internet. YouTube, një kompani në pronësi të firmës Google, tha se duke ndërmarrë këto masa po përpiqet të bëhet një “burim më i besueshëm” lajmesh dhe të nxisë një “debat të shëndetshëm politik”.

Leslie Miller, nënpresidente e YouTube për çështjet e qeverissjes dhe politikës publike, tha në një postim në blog se standardet e YouTube ndalojnë “përmbajtjen e manipuluar teknikisht në një mënyrë që mashtron përdoruesit … dhe mund të përbëjë një rrezik apo dëm serioz.”

Praktika e re, sipas VOA-s, ndalon gjithashtu përmbajtjen që synon të mashtrojë njerëzit në lidhje me votimin ose proceset e regjistrimit. Masat e reja vijnë në klimën e shqetësimit në rritje për të ashtuquajturat video “deepfake” të ndryshuara duke përdorur inteligjencën artificiale, e cila mund të krijojë ngjarje me pamje të besueshme, por edhe falsifikime “të cekëta” që përdorin teknika të thjeshta për të mashtruar shikuesit.

---- ----
----
-----
-----