Ballina AKTUALE Vuçiq: Për 10 ditë, një paketë e re e ndihmës për ekonominë...

Vuçiq: Për 10 ditë, një paketë e re e ndihmës për ekonominë dhe qytetarët

1426
SHPËRNDAJE
Foto: Facebook
foto: facebook
- Sponsor gjeneral -

Një paketë e re e ndihmës për ekonominë dhe qytetarët do të sillet në 10 ditët e ardhshme, tha sot Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vučić.

– Ne nuk jemi në bllokim, restorantet punojnë për ne deri në orën 20:00, ne shohim që njerëzit punojnë dhe mbijetojnë. Ne po shkojmë me një paketë të re të ndihmës dhe presim që të dalim me një paketë të re në 10 ditët e ardhshme – tha Vuçiç si mysafir në Prva.

Mos pyet se nga vijnë paratë, shtoi Vuçiç dhe theksoi se shteti mund ta bëjë këtë falë një politike të përgjegjshme.

– Kemi para, por nuk kemi para për të hedhur aq sa të gjithë dëshirojnë. Por, ne do ta shpëtojmë ekonominë përsëri, dhe kjo është arsyeja pse na duhen vaksina, dhe kjo është arsyeja pse ne do të informojmë publikun javën e ardhshme, ne do të përmirësojmë pak ekuilibrin në numrin e vaksinave, edhe pse është e pamundur të premtohet në këto kushte – tha Vuçiq.

Ai tregon se secila vaksinë është importuar dhe paguar nga shteti pa ndonjë ndërmjetës.

– Nuk ka ndërmjetës, kur të shihni çmimin, do të më ngrini një monument një ditë. Nuk mund ta them çmimin, sepse të gjithë do të kërkojnë nga kinezët atë çmim. Unë nuk duhet të them për shkak të tyre – tha presidenti.

Ai thotë se nuk do ta thotë çmimin për shkak të amerikanëve, sepse ata na dhanë një çmim të drejtë.

(Kurir.rs/ Tanjug)

---- ----
----
----- ----
-----