Ballina AKTUALE Vuçiq: Jam i bindur që paga mesatare në Serbi do të jetë...

Vuçiq: Jam i bindur që paga mesatare në Serbi do të jetë 900 Euro

489
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Nëse ruajmë paqen dhe stabilitetin, unë jam plotësisht i bindur që pagat në Serbi do të jenë 900 euro deri në vitin 2025 dhe se ekonomia serbe do të rritet më shpejt në Evropë deri atëherë, thotë Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Ai shprehet se beson në një rezultat të tillë sepse, thekson ai, në dy vitet e kaluara, Serbia ishte në pesë vendet e para në Evropë për sa i përket rritjes ekonomike.

----

Vuçiq tregon se ai është i lumtur që sheh një dozë të re të vetëbesimit tek qytetarët, dhe se, thotë ai, tregohet nga fakti se njerëz të rinj dhe të arsimuar që kanë punuar jashtë vendit, tani kthehen në vend.

– “Ne kemi treguar se mund të jemi më të suksesshëm në ekonomi, jo vetëm në sport, të rinjtë po kthehen në vendin tonë nga Sidnei, Kina … Ne kemi shumë shpresë te të rinjtë nga sektori i IT, i cili ka tejkaluar pesë përqind e gjysmë të PBB-së dhe po i afrohet. bujqësi ”- tha Vuçiq për TV Prva.

– A jetojnë ata mjaft mirë, ndoshta jo, por ata jetojnë më mirë – thotë ai.

Si shembull, ai citon mjekët në Klinikën e Sëmundjeve Infektive, duke thënë se ata kishin pagë 64,000 dinarë, dhe se sot ata kanë 104,000 dinarë.

Ai gjithashtu tha se paga minimale në Serbi është rritur në shtatë vjet, nga 15,000 në 30,000 dinarë.

/bujanoci.net/

----- ----