Ballina Lajme Bota/Rajoni Vuçiç: Serbia nuk do ta njohë Kosovën deri sa të jem unë...

Vuçiç: Serbia nuk do ta njohë Kosovën deri sa të jem unë president

39
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se Kosova nuk do të njihet nga Serbia deri sa ai të jetë president.

Në deklaratën e tij, të thënë gjatë një intervistë në emisionin “TV Prva” u shpreh se Beogradi nuk do ta njohë Kosovën deri në prill të vitit 2022, kur edhe do të mbahen zgjedhjet presidenciale në Serbi.

“Mendoj se pyetja më e mirë është nëse angazhoheni për njohjes ose mosnjohjes së pavarësisë së Kosovës. Deri në prill të vitit 2022, kur do të mbahen zgjedhjet presidenciale, kjo sigurisht që nuk do të ndodhë”, tha Vuçiç.

Vuçiç gjithashtu u shpreh se Shtetet e Bashkuara nuk do të ndryshojnë qëndrimin e tyre ndaj Kosovës, cilado administratë të jetë në pushtet.

“Është e vërtetë që SHBA-të po humbin durimin, por Serbia po arrin të rezistojë dhe të zvarrisë”, tha Vuçiç.

---- ----
----
-----
-----