Ballina Lajme Bota/Rajoni Vritet kreu i programit bërthamor, Irani akuzon Izraelin dhe paralajmëron hakmarrje të...

Vritet kreu i programit bërthamor, Irani akuzon Izraelin dhe paralajmëron hakmarrje të ashpër

55
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Shkencetari më i lartë i Iranit për programin bërthamor, Mohsen Fakhrizadeh-Mahavadi, është vrarë në afërsi të Teheranit.

Konfirmimi erdhi nga Ministria e Mbrojtjes e këtij shtetit. Fakhrizadeh ndërroi jetë në spital pas një atentati në vendin e quajtur Absard, ku u sulmua me armë zjarri nga disa persona të paidentifikuar. Disa dëshmitarë thanë se kishin dëgjuar dhe një shpërthim.

----

Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif, dënoi vrasjen, të cilën e konsideroi “një akt të terrorit shtetëror” dhe drejtoi gishtin nga Izraeli.

“Terroristët vranë një shkencëtar të shquar iranian. Kjo burracakëri, me tregues seriozë të rolit izraelit tregon luftën e dëshpëruar të autorëve.

Irani i bën thirrje bashkësisë ndërkombëtare dhe veçanërisht BE-së që t’i japin fund standardeve të tyre të dyfishta të turpshme dhe të dënojnë këtë akt të terrorit shtetëror”, u shpreh ai.

Autoritetet iraniane paralajmëruan një hakmarrje shumë të ashpër ndaj autorëve. Ngjarja dhe akuzat e ministrit të jashtëm të Teheranit nuk janë komentuar nga Izraeli. Agjencitë perëndimore të inteligjencës e kanë përcaktuar Fakhrizadeh si personin kryesor që qëndron prapa programit sekret të armëve bërthamore të Iranit.

Shpeshherë është përshkruar si “babai i bombave iraniane” nga diplomatët. Lajmi për vrasjen vjen mes shqetësimeve të reja për sasinë e shtuar të uraniumit të pasuruar që Irani po prodhon.

Uraniumi i pasuruar është një komponent kyç si për prodhimin e lejuar të energjisë bërthamore ashtu edhe për armët nukleare ushtarake.

----- ----