Ballina Lajme Bota/Rajoni Vrau njeriun me ngjyrë në SHBA, gruaja “fundos” edhe më shumë policin...

Vrau njeriun me ngjyrë në SHBA, gruaja “fundos” edhe më shumë policin (Foto)

261
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Zyrtarët amerikanë njoftuan arrestimin dhe vënien nën akuzë për vrasje të ish oficerit të policisë, të shkarkuar nga detyra, për vdekjen e afro-amerikanit George Floyd.

Pas këtij vendimi, gruaja e oficerit të akuzuar për vrasjen e George Floyd tani ka bërë kërkesë për divorc nga ai.

----

Ish-missi ka kërkuar divorc nga Derek Chauvin në të njëjtën ditë, kur polici i pushuar u akuzua për vrasjen e Floyd.

Derek Chauvin është një nga efektivët e policisë që u larguan nga detyra pas vdekjes së Floyd pas arrestimit.

Kjo ngjarje e rëndë ka shkaktuar trazira të mëdha në qytetin amerikan të Minneapolis. Mijëra qytetarë kanë protestuar dhunshëm kundër vrasjes së amerikanëve me ngjyra nga ana e policisë.

Të enjten, pas një proteste, persona të maskuar i vunë zjarrin një stacioni policie si dhe shkatërruan e bastisën ndërtesa të tjera duke detyruar autoritetet të dislokojnë Gardën Kombëtare.

----- ----