Ballina Lajme nacionale Vjosa Osmani zgjidhet kryetare e Kuvendit të Kosovës

Vjosa Osmani zgjidhet kryetare e Kuvendit të Kosovës

43
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Vjosa Osmani nga Lidhja Demokratike e Kosovës është zgjedhur kryetare e Kuvendit të Kosovës.

Osmani ishte nominuar nga partia e saj si kandidate për kryeministre në zgjedhjet e 6 tetorit, të mbajtura vitin e kaluar.

Osmani mori 65 vota. Kundër nuk kishte asnjë vote dhe askush nuk abstenoi.

Emrat e ministrave të qeverisë së re

Anton Quni – Ministër i Mbrojtjes

Lumir Abdixhiku – Ministër për Infrastrukturë

Besian Mustafa – Ministër i Bujqësisë

Hykmete Bajrami –  Ministre për Arsim

Agim Veliu –  Ministër i Brendshëm

Vlora Dumoshi- Ministre për Kulturë, Rini dhe Sport

Ministria e Punëve të Jashtme – Glauk Konjufca

Ministria e Drejtësisë – Albulena Haxhiu

Ministria e Financave dhe Transferve – Besnik Bislimi

Ministria e Ekonomisë – Rozeta Hajdari

Ministria e Shëndetësisë – Arben Vitia

Ministria e Integrimeve Evropiane – Blerim Reka.

Ministre e Administratës – Emilia Rexhepi

Për komunitete e Kthim – Dalibor Jetvic

Për Zhvillim Rajonal – Ivan Milojevic

 

---- ---- ----
-----