Ballina Lajme Bota/Rajoni Vizita e Papa Françeskut në Iran, ekspertët e shqetësuar: Nuk është një...

Vizita e Papa Françeskut në Iran, ekspertët e shqetësuar: Nuk është një ide e mirë

23
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Vizita e Papa Françeskut në Iran ka shqetësuar shumë eskpertët e sëmundjeve infektive.

AP News shkruan se Papa Françesku do të vizitojë Iranin gjatë datën 5-8 Mars.

Por vizita e Papas do të bëjë shumë persona të mblidhen për ta parë dhe se kjo do të bëjë Covid të përhapet shumë më shumë.

“Thjesht nuk mendoj se është një ide e mirë. Kjo mund të çojë në rreziqe të pasigurta ose mbizotëruese”, tha virologja Navid Madani.

“Është një stuhi e përsosur për të gjeneruar shumë raste me të cilat nuk do të jemi në gjendje të merreni. Ne jemi në mes të një pandemie globale.

Dhe është e rëndësishme të nxirrni mesazhet e sakta. Mesazhet e sakta janë: sa më pak ndërveprime me qeniet njerëzore, aq më mirë.

Ju të gjithë jeni të mbrojtur nga sëmundja e rëndë. Pra, nëse infektoheni, nuk do të vdisni. Por njerëzit që vijnë për t’ju parë mund të infektohen dhe mund të vdesin.

A është e mençur në atë rrethanë që ju thjesht të paraqiteni? Dhe për shkak se ju paraqiteni, njerëzit paraqiten për t’ju parë dhe infektohen? “, tha eksperti i kontrollit të sëmundjeve infektive, Bharat Pankhania.

Që nga fillimi i pandemisë deri tani në të gjithë botën janë 114,649,900 regjistruar persona me Covid dhe 2,542,196 të tjerë kanë humbur jetën.

---- ----
----
-----
-----