Ballina Lajme Bota/Rajoni Virusi vdekjeprurës ndan familjet, gruaja nuk lejohet të udhëtoje me burrin dhe...

Virusi vdekjeprurës ndan familjet, gruaja nuk lejohet të udhëtoje me burrin dhe vajzën (Foto)

48
SHPËRNDAJE

Virusi vdekjeprurës që ka alarmuar botën po ndan edhe familjet. Një burrë nga Britania thotë se po detyrohet nga autoritetet të lërë pas gruan e tij kineze.

Britanikët do të evakuohen nga qyteti kinez Wuhan nesër dhe do të karantinohen për dy javë në një bazë ushtarake në Mbretërinë e Bashkuar. Aktualisht numri i të nga koronavirusi ka shkuar në 132, ndërsa 6 mijë persona janë infektuar.

Mësuesi britanik Jeff Siddle, nga Northumberland, është ndër ata që duhet të evakuohen nga Wuhan me vajzën e tij nëntë vjeçare, Jasmine, por Pekini po e ndalon gruan e tij kineze, Sindy të udhëtojë drejt Britanisë.

54 vjeçari fluturoi në provincën Hubei për të kaluar kohë me familjen e partneres dhe për të festuar Vitin e Ri Kinez. Por tashmë gruaja e tij është bllokuar atje pasi nuk lejohet nga autoritetet.