Ballina Kuriozitete Villa e Enver Hoxhës, me pishinë dhe një tunel që të çonte...

  Villa e Enver Hoxhës, me pishinë dhe një tunel që të çonte në bunker në rast nevoje

  133
  SHPËRNDAJE
  - Sponsor gjeneral -

  Një gazetar i prestigjiozes “The Guardian”Shaun Walker, ka viztuar shtëpinë e ish- diktatorit Envr Hoxha, ku përveç që ka mbetur i mahnitur me komoditetin që kishte Hoxha, ka thënë se ishte e edhe frikshme gjithashtu, trasnmeton Gazeta Metro.

  “Sot kam bërë një vizitë në vilën e Enver Hoxhës në Tiranë, ku diktatori ka jetuar nga viti 1975 deri në vdekjen e tij në vitin 1985. Vend i mrekullueshëm, edhe pse i frikshëm për tu vizituar. Është e mbyllur për publikun dhe shumë më tepër se sa ishte, kur ai vdiq”, shkruan gazetari i “The Guardian”.

  Zonat e jetesës janë mjaft funksionale, të bëra me më të mirën që Shqipëria kishte për të ofruar në aspektin e mobiljeve dhe aksesorëve.

  Edhe pse shqiptarët nuk kishin qasje në literaturën e jashtme, Hoxha pëlqente libra dhe kishte një shpërndarje vjetore të librave francezë nga Parisi. Libraria kudo. Shumë prej tyre ishin tezat e tij ose literatura të tjera marksiste.

  Në katin e poshtëm kishte një pishinë dhe një hyrje në një tunel që çonte në një bunker për Hanoin paranojak që ikte nëse ishte e nevojshme./gazetametro.net

  Foto:

  The post Villa e Enver Hoxhës, me pishinë dhe një tunel që të çonte në bunker në rast nevoje appeared first on InfoShqip.com.

  ---- ---- ----
  -----