Ballina Arti Vija e hollë midis artit dhe pornografisë

Vija e hollë midis artit dhe pornografisë

20
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Për më shumë se 100 vjet, aktivistët kanë tërhequr vëmendjen për përshkrimin e femrave nudo në art. A është koha t’i shikojmë me sy të freskët, pyet Lizzie Enfield.

Në kohën kur fushata ‘Black Lives Matter’ në Mbretërinë e Bashkuar po tërhiqte vëmendjen kombëtare tek statujat e tregtarëve të skllevërve, një tjetër aktiviste po theksonte mënyrën e përfaqësimit të grave në statujat civile. “Thjesht shikoni se çfarë jeni duke u shoqëruar të pranoni si normale …”, thotë pankarta e aktivistes, duke u përqendruar në një monument jashtë Qendrës Trafford në Mançester. Ajo tregon një burrë ulur duke larë këmbët e tij të rrethuar nga një tufë grash gjysmë të zhveshura që vezullojnë. Një shenjë tjetër pranë një statuje në Iowa, SH.B.A. – e një gruaje topless prej bronzi që harkon kurrizin dhe i mban gjoksin si për të rritur qëllimisht dekoltenë e saj – lexon: “Ioëa si një figurë nëne që ofron ushqim për fëmijët e saj? Po.”

Mbartësja e pankartës është ArtActivistBarbie, një kukull Barbie e paraqitur përpara veprave të artit dhe monumenteve dhe alter-egoja e gjallë e Sarah Williamson, një lektore e vjetër në Universitetin e Huddersfield. Williamson filloi projektin si mënyrë për të angazhuar studentët me ide feministe, dhe veçanërisht mënyrën se si gratë portretizohen në art. “Në këtë mënyrë, unë mund t’i drejtoj njerëzit butësisht në ato biseda”, thotë Williamson për BBC Culture.

Në një postim në Twitter, ArtActivistBarbie imagjinon porosinë e pikturës Circe të vitit 1889 nga Wright Barker, e cila tregon një grua topless të rrethuar nga luanë. “Do të doja një bukuri të re joshëse, gjysmë e zhveshur, e mbyllur dhe me ndonjë lojë të madhe”, lexon postimi në Twitter. “Po në lidhje me Circe, të themi me 5 ose 6 tigra?” thotë artistja. “Të gjithë do të admirojnë interesin tuaj shkencor për Mitologjinë Greke”. Me gjuhën e saj fort në faqe, ArtActivistBarbie pyet nëse ky është përshkrimi i një skene klasike apo i pornografisë viktoriane të mbuluar hollë.

Profesoresha e klasikëve, Mary Beard, bëri një pyetje të ngjashme në serialin e saj televiziv Shock of the Nude, i cili u transmetua në fillim të këtij viti në Mbretërinë e Bashkuar. Programi eksploroi shumë mënyra se si artistët meshkuj janë përpjekur të justifikojnë ekzistencën e grave të zhveshura në pikturat e tyre: nudot e mbështjella përshkruhen si të “kapura” të pafajshme, gjysmë-larë ose disi të kompromentuara përgjumur në një gjendje zhveshjeje.

Pra, a është ajo që ne po shikojmë art apo pornografi?

“Kjo është një pyetje e ndërlikuar dhe kushdo që mendon se e di përgjigjen duhet të reflektojë pak më shumë!”, thotë profesoresha Beard. “Linja ime është që kufiri midis artit dhe pornografisë është gjithmonë një tradhti dhe pika në lidhje me të kaluarën është që ne duhet ta shohim atë si në termat e saj ashtu edhe në tonat. Ne duhet të mësojmë të shohim të kaluarën dhe gabimet e saj në sy”.

Një çështje e diskutueshme

Për më shumë se 100 vjet, feministët kanë tërhequr vëmendjen ndaj qëndrimeve seksiste që ekzistojnë brenda botës së artit.

Në vitin 2018, artistja britanike Sonia Boyce mori një qasje tjetër kur organizoi një largim, përpara një publiku, të Hylas dhe Nymphs nga John William Waterhouse nga Galeria e Arteve në Mançester. Hapësira në mur, ku piktura që përshkruante një tufë vajzash gjysmë të zhveshura të reja që joshnin Hylas në një pellg zambakësh ishte varur, mbeti bosh për një javë. “Qëllimi im ishte të tërhiqja vëmendjen – dhe të pyesja – mënyrat në të cilat muzetë marrin vendime për atë që shohin vizitorët, në çfarë konteksti dhe me çfarë etiketimi”, tha Boyce pasi lëvizja provokoi një reagim të furishëm me akuza për censurë, korrektësi politike dhe ekstremizmi feminist. “Të heqësh fotografinë kishte të bënte me fillimin e një diskutimi, jo me provokimin e një stuhie mediatike”. I bëri të dyja. Çështja e artit dhe pornografisë është një çështje e diskutueshme.

“Kufijtë gjithmonë janë mjegulluar”, thotë Hans Maes, një pedagog në historinë e artit në Universitetin e Kentit, i cili ka shkruar gjerësisht mbi këtë temë. “Në përgjithësi supozohet se pornografia ka dy karakteristika kryesore: është e qartë seksuale dhe qëllimi i saj është të zgjojë seksualisht shikuesin. Epo, gjatë gjithë historisë dhe nëpër kultura mund të gjesh vepra të shkëlqyera arti që ndajnë këto karakteristika. Mendoni për disa nga mozaikët në Pompei, skulpturat Kama Sutra ose disa nga vizatimet e qarta të Gustav Klimt. Nëse dëshironi, krahasoni Maja Naked të Goya-s me një centrefold të Playboy dhe më thoni që linja nuk është e paqartë”.

Në të kaluarën, censura e imazheve të qarta shpesh motivohej nga vlera konservatore dhe fetare dhe nga frika e korrupsionit moral. Në të kundërt, feministët që sfidojnë imazhet seksuale objektivizuese duan të drejta të barabarta për gratë, dhe ata kanë frikë se përhapja e imazheve objektivizuese është e dëmshme për atë kauzë. Në kohën e ndërhyrjes së Boyce në Mançester, një valë e katërt e feminizmit ishte duke u rritur mes valës së akuzave kundër Harvey Weinstein dhe Jeffrey Epstein dhe të tjerëve, dhe kishte një valë të madhe ankthi se si të merresh me artin e bërë në kushte të ndryshme etike nga të vetat.

Ju nuk duhet të shikoni shumë larg për të gjetur shembuj. Skulptori Benvenuto Cellini këmbënguli në përdorimin e virgjëreshave të reja si modele dhe ‘zhvirgjërimin’ e tyre pasi të kishte mbaruar i pikturonte. Eric Gill përdori vajzat e tij si modele dhe i abuzoi seksualisht. “Ne ndoshta duhet të bëjmë dallimin midis kontekstit të vlerësimit dhe kontekstit të krijimit”, thotë Maes për BBC Culture. “Nëse e dimë që një artist abuzoi me gratë dhe qëndrimet e tij abuzive janë gjithashtu të dukshme në punë, atëherë kjo ndikon në statusin e veprës. Vetë puna do të duket e dobët dhe problematike nga ana morale, sapo të bëheni të vetëdijshëm”.

Në dokumentarin e fundit të Jeffrey Epstein në Netflix, një nga oficerët e policisë që arreston komenton mbi vëllimin e madh të nudove të ekspozuara në rezidencën e shkelësit seksual. Në një galeri, nudo të ngjashme mund të jenë objekte admirimi.

“Epo kjo të bën të mendosh”, pajtohet Sarah Williamson. “Ka shumë piktura në galeritë tona publike të artit të vajzave të reja, të cilat janë të pakëndshme për t’u parë. Për shembull, Syrinx nga Arthur Hacker në Galerinë e Arteve në Mançester tregon një vajzë të re, e zhveshur, që duket e pambrojtur dhe e frikësuar dhe kjo më bën të ndihem shumë e pakëndshme për ta parë. Por ekziston një lloj nderimi për këto institucione me gjuhën e tyre të Mjeshtrave të Vjetër dhe kryeveprave të cilat ne i thithim në mënyrë të pavetëdijshme dhe të pranueshme”.

“Lakuriq” apo “nudo”?

Vizatimi i jetës nga modelet nudo është ende shtylla kryesore e një edukimi të artit figurativ dhe shumica dërrmuese e modeleve janë gra; akoma në ‘shenjtërinë’ e dhomës së tërheqjes së jetës, këto gra nuk janë lakuriq por ‘nudo’ dhe ato nuk zhvishen, por ‘zhbëhen’.

“Por sigurisht, shikimi mashkullor ekziston në klasën e vizatimit të jetës”, thotë Mary Beard, e cila vetë pozoi si pjesë e hetimit të saj në ‘Shock of the Nude’. “Ekzistojnë mënyra të ndryshme që kultura përpiqet ta heqë atë dhe ato pajisje gjuhësore përdoren për t’u përpjekur të deseksualizojnë takimin. Por është atje”.

“Pozimi virtual ishte diçka që unë shpresoja ta shmangia”, shkroi modelja Fra Beecher në një blog në lidhje me modelimin e jetës gjatë bllokimit, e cila ilustroi vetëdijen e saj për vështrimin mashkullor. “Unë kurrë nuk lejoj që fotografitë të merren nga vetja kur jam duke modeluar. Pyesja veten nëse do të ishte e mundur të pajtoja ndjenjat e mia në lidhje me fotografinë lakuriq me frikën time për tu shfaqur nudo në internet. “Një model tjetër jetësor shprehu një shqetësim më të hapur: se larg kufijve të dhomës së vizatimit të jetës, pjesëmarrësit ishin të lirë të masturboheshin më shumë sesa të vizatonin.

Shqetësimet e të dy grave tregojnë se sa e hollë është linja midis artit dhe pornografisë dhe sa e ndërlikuar është përpjekja për të negociuar atë. Pretendimi i Mary Beard në një intervistë se nudo është gjithmonë në rrezik të jetë “pornografi e butë për elitën” u takua me mesazhe abuzive në komentet e artikullit dhe në Twitter. Ajo zbuloi se përpjekja për të filluar një diskutim mbi këtë temë tenton të frymëzojë armiqësi sesa interes.(gazetaSI)

---- ---- ----
-----