Ballina LifeBizare Veturat autonome në rrugë nga viti 2021

Veturat autonome në rrugë nga viti 2021

20
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Robotika Nuro ka në plan të fillojë operacionet e saj të shpërndarjes pa shoferë që nga viti i ardhshëm.

Ajo testoi më parë automjetet e saj R2 në prill. Automjetet e firmës do të jenë të kufizuara në 56 km/h dhe do të kufizohen për të operuar në kushte “të motit të mirë”, transmeton rtv21.tv.

Automjetet e saj janë krijuar për të funksionuar pa një shofer ose pasagjerë në to.
R2 përdor radar, imazhe termike dhe kamera 360 gradë për të drejtuar lëvizjen e tij. Dhe i mungon timoni, pedalet ose pasqyrat anësore.

Automjeti ka një kornizë në formë veze që është më i vogël se shumica e makinave në SHBA.
Ajo gjithashtu ka dy ndarje të kontrolluara nga temperatura për dërgesat. Dyert ngrihen për të zbuluar artikujt pasi të jetë futur një kod nga marrësi.

Në tetor, taksitë pa shoferë filluan të veprojnë në Phoenix , Arizona, si pjesë e shërbimit Google të Ëaymo.

Një shërbim i ngjashëm, i mbështetur nga gjiganti i teknologjisë dhe shitjes me pakicë në internet Alibaba, aktualisht po provohet në qytetin më të madh të Kinës, Shangai.
Ato shënojnë vetëm dy nga provat e shumta që përfshijnë automjete të ndryshme autonome në të gjithë botën./21Media

The post Veturat autonome në rrugë nga viti 2021 appeared first on RTV21.

---- ---- ----
-----