Ballina Lajme nacionale Vetëvendosja i rikthehet protestave, Kurti lajmëron datën për mbështetësit

Vetëvendosja i rikthehet protestave, Kurti lajmëron datën për mbështetësit

119
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kosova nuk pritet të gjejë qetësi. Pas rrëzimit të qeverisë së Albin Kurti dhe miratimit të qeverisë së re të Avdullah Hotit, Lëvizja Vetëvendosje pritet t’i rikthehet protestave.

Qëllimi i këtyre protestave është detyrimi i palëve për të shkuar në zgjedhje të parakohshme. Paralajmërimin për zhvillimin e protestës e ka njoftuar vetë kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, i cili fton qytetarët të dalin në sheshin kryesor të Prishtinës më 12 qershor.

Një vendim i tillë Vetëvendosjes u mor gjatë mbledhjes së zhvilluar ditën e djeshme në kryesinë e kësaj partie, ku veç të tjerave kanë nisur edhe procesin e mbledhjes së firmave për të kërkuar zgjedhje të parakohshme.

Postimi i plotë i Albin Kurtit

Tubim në Sheshin “Skënderbeu”, të premten me 12 qershor Në mbledhjen e sotme me Qendrat e Lëvizjes VETËVENDOSJE! diskutuam për shumë çështje politike dhe organizative.

Nga data 10 qershor 2020 e deri më 17 qershor 2020 mbahet “Java e Lëvizjes”, organizim yni ky tradicional i përvitshëm me aktivitete të shumta. Në veçanti Qendrat tona shprehën gatishmërinë dhe interesimin që 21 vjetori i çlirimit të Kosovës dhe 15 vjetori i VETËVENDOSJE!-s, të premten e ardhshme të 12 qershorit 2020, të shënohet me një tubim publik, duke e mbajtur distancën, në Sheshin ‘Skënderbeu’ në Prishtinë. Ndërkohë vazhdon mbledhja e nënshkrimeve të peticionit “Duam Zgjedhje!” anembanë Kosovës…

---- ---- ----
-----