Ballina Lajme Bota/Rajoni Vetëm 30 vjeçe, kush është italiania që izoloi koronavirusin

Vetëm 30 vjeçe, kush është italiania që izoloi koronavirusin

48
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Tre studiues italianë kanë arritur të izolojnë koronavirusin e ri, një hap thelbësor në zhvillimin e terapive dhe vaksinave të mundshme. Shkencëtarja e re që sfidoi dhe mposhti laboratorët më me emër në Europë dhe Azi quhet Francesca Colavita.

30-vjeçarja punon me kohë të pjesshme në spitalin Spallanzani ne Romë. Skuadra e kërkuesve në laboratorin e virologjisë në spitalin Spallanzani të Romës ka izoluar koronavirusin në më pak se 48 orë.

Colavita është më e reja e grupit, Ajo punon me kohë të pjesshme në këtë spital dhe paguhej më pak se të gjithë, 1700 euro në muaj.

---- ----
----
-----
-----