Ballina Lajme nacionale Veseli kujton marrëveshjen e Ohrit

Veseli kujton marrëveshjen e Ohrit

10
SHPËRNDAJE

Kadri Veseli thotë se marrëveshja e Ohrit dëshmon se shqiptarët pëlqejnë që problemet etnike t’i zgjidhin nëpërmjet dialogut.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh lider i PDK-së, Kadri Veseli, në 18- vjetorin e nënshkrimit të marrëveshjes së Ohrit, ka thënë se kjo ngjarje përbën arritjen më të madhe të përpjekjeve të shqiptarëve për të jetuar si të barabartë në trojet e tyre brenda Maqedonisë së Veriut.

Nëpërmjet një shkrimi në faqen e tij në Facebook, Veseli tha se marrëveshja e Ohrit dëshmon se kombi shqiptar është paqedashës dhe se problemet parapëlqen t’i zgjidhë përmes dialogut e mirëkuptimit.

“18 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit në Maqedoninë e Veriut. Kjo ngjarje përbën arritjen më të madhe të përpjekjeve të shqiptarëve për të jetuar si të barabartë në trojet e tyre brenda këtij shteti. Kjo ujdi dëshmon se kombi shqiptar është paqedashës dhe se problemet parapëlqen t’i zgjidhë përmes dialogut e mirëkuptimit. Së bashku me Marrëveshjen për emrin ajo ka demokratizuar Maqedoninë e Veriut dhe ka stabilizuar Ballkanin. Paqja në Maqedoninë e Veriut ka rëndësi jetësore edhe për Kosovën, prandaj ne jemi shumë krenarë që bashkombasit tanë kanë qenë konstruktivë dhe kanë luajtur rol vendimtar në rrugën Euro-Atlantike të këtij shteti”, ka shkruar Veseli.

-----