Ballina LifeBizare Vera e zjarrtë, çfarë duhet të hamë në të nxehtin përvëlues?

Vera e zjarrtë, çfarë duhet të hamë në të nxehtin përvëlues?

41
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ka ushqime që ndihmojnë në luftën kundër ndjenjës së nxehtësisë, por mënyra se si i përgatitim ato është gjithashtu e rëndësishme.

Ngacmimi i oreksit tuaj në ditë të nxehta si këto është gjithmonë një problem. Është e nevojshme të përqendroheni në ushqime të thjeshta dhe freskuese, por edhe në pjata të thjeshta për t’u përgatitur, në mënyrë që të mos vuani para sobës dhe të mos e tejshponi shumë kuzhinën, veçanërisht nëse është edhe mjedisi në të cilin duhet të konsumojmë vaktin. Pra, këtu janë disa këshilla, sepse ditët e zjarrta kërkojnë kujdes të veçantë në ushqyerje për të luftuar ndjenjën e përgjithshme të lodhjes dhe për të marrë substancat që humbasim përmes djersitjes.

Të planifikosh kohën – Përgatitja e një vakti të ftohtë dhe të shijshëm kërkon një minimum të planifikimit. Orizi dhe makaronat, aleatët e shkëlqyer të tryezës së verës, kërkojnë disa orë të ftohjes pas gatimit: duhet të gatuhen makaronat dhe oriz që në mëngjes, duke i kulluar dhe i lëmë në frigorifer. Përbërësit shtesë ua shtojmë në momentin e fundit. E njëjta gjë vlen edhe për mishin, ne e përdorim furrën në mëngjes ose në mbrëmje për ditën tjetër, kur kuzhina nuk është e banuar.

Menuja – Kartat fituese në këto raste janë thjeshtësia, si për pjatat ashtu edhe për gatimin. Mësojmë të bëjmë maksimumin e furrës me mikrovalë, e cila ka përparësinë e mos krijimit të nxehtësisë rreth vetes. Është momenti i peshkut, sidomos ai i kaltër dhe nëse jemi të sigurt për freskinë e saj, por edhe për perimet e papërpunuara, pas një larjeje të kujdesshme me ujë dhe bikarbonat, pjatat e ftohta si proshutë, pjepër dhe perime të pjekura në skarë. Është mirë të shmangni salcat, salcat e përpunuara, djathërat yndyrorë dhe shumë të ndenjur. Nga ana tjetër, janë të shkëlqyer mishi i bardhë dhe shpendët. Së fundmi, më mirë të konsumoni vakte më të vogla dhe më të shpeshta, dhe të kufizoni konsumin e kripës. Trupi ynë na kërkon spontanisht për çfarë ka nevojë: përpiqemi ta mbështesim atë (brenda kufijve të arsyeshëm).

Uji – Hidratimi i duhur është ndihma më e mirë që mund t’i japim vetes kur është kaq nxehtë. Ne pimë me bollëk, edhe përtej ditës klasike dy litërshe që zakonisht rekomandohet, përveç nëse mjeku na rekomandon ndryshe. Ne zgjedhim ujin oligomineral, ose përgatisim shishe të mëdha të çajit të ftohtë në shtëpi, te të cilat shtojmë lëng limoni. Pak ujë limoni ose disa gjethe të reja mund të shtohen në ujë, për të përmirësuar aromën e saj, për të na inkurajuar të pimë më shumë dhe për të marrë një ndjenjë më të madhe freskie. Duhet të shmangim pijet shumë të ftohta, të cilat mund të fyejnë stomakun, dhe mbi të gjitha pije të gazuara dhe me sheqer që kthehen në një bombë kalorish dhe rrisin ndjenjën e etjes. Edhe pijet alkoolike nuk janë të përshtatshëm, ndërsa mund t’i lejojmë vetes një gotë verë, ndoshta në kohën e aperitivit. Le të mos harrojmë edhe nëse mendojmë se nuk kemi etje: mbajmë një shishe me dy litra pranë dhe sigurohemi që ta zbrazim atë në mbrëmje.

Frutat dhe perimet – Ata janë ideale sepse janë të freskëta, të pasura me ujë dhe vitamina. U thoni po sallatave, perimeve, sallata frutash, pjeshkave, kajsive, shalqirit dhe pjeprit. Perimet, përveç që janë shumë të thjeshta për t’u përgatitur, ruajnë vetitë ushqyese dhe vitaminat që mund të humbasin në gatim. Në mesin e perimeve sezonale janë të preferuar kungujt, të pasur me kripëra minerale (kalcium, kalium, hekur dhe fosfor) dhe vitamina, sidomos A dhe C; domatet, të freskëta, të gjalla dhe të pasura me likopen, antioksidant që ndihmon për të luftuar efektet e dëmshme të radikaleve të lira dhe ngadalëson plakjen qelizore; trangujt, për t’u shtuar në sallatë për shijen e tyre të freskët dhe etje-shuarjen. Frutat janë thelbësore për të plotësuar kripërat dhe vitaminat: ne mund t’i hamë ata në mëngjes, në fund të një vakti, por janë ideale si një rostiçeri ose sa herë që ndiejmë nevojën për t’u freskuar. Smoothies dhe ekstraktet janë një mënyrë shumë e mirë për të shuar etjen tonë dhe për të marrë substancat e duhura.

Ëmbëlsirat – Vera është sezoni i madh i akullores. Konsumoni pa pendim: ata artizanale janë një ushqim i kompletuar dhe i balancuar, një kon i mirë dhe i bollshëm mund të zëvendësojë një vakt. Nëse nuk duam të kalojmë me kaloritë, ne zgjedhim sorbete të frutave: ato përmbajnë më pak yndyrë sesa kremrat dhe janë më freskuese.

Frigoriferi nën kontroll – Temperaturat e larta e bëjnë ruajtjen e ushqimit më problematike. Ne vendosim gjithçka në frigorifer dhe kontrollojmë gjendjen e ushqimit herë pas here. Ne gjithashtu përpiqemi të konsumojmë në një kohë të shkurtër stoqet më të prishura dhe, kur bëjmë pazar, kujdesemi maksimalisht në transportimin e ushqimeve të ngrira: është thelbësore që të ketë një qese të veçantë dhe t’i fusim menjëherë në frigorifer. Thyerja e zinxhirit të ftohtë i bën produktet të papërdorshme dhe na ekspozon ndaj rrezikut të helmimit të rrezikshëm.

---- ----
-----