Ballina Lajme Bota/Rajoni Vdes papritur nënkryetari i Bundestag-ut gjerman, teksa po jepte një intervistë

Vdes papritur nënkryetari i Bundestag-ut gjerman, teksa po jepte një intervistë

90
SHPËRNDAJE

Thomas Opperman, nënkryetari i parlamentit gjerman, vdiq papritur në moshën 66 vjeç.

Vdekja e tij u raportua gjithashtu nga transmetuesit RTL dhe NTV, të cilët thanë ”se ai humbi jetën, ndërsa po intervistohej nga transmetuesi ZDF dhe u dërgua në spital”.

Ministri gjerman i Punës, Hubertus Heil theksoi në Twitter se ”lajmi për vdekjen e Oppermann e mbushi atë me një trishtim të madh”.

Nënkryetari i Bundestag-ut dhe politikani i Partisë Social-demokrate (SPD) kishte njoftuar në fund të gushtit se ai nuk do të garonte për zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

“Pas 30 vitesh si përfaqësues i parlamentit rajonal të Saksonisë së Poshtme dhe Bundestag-ut, tani është koha e duhur që unë të bëj diçka tjetër përsëri dhe të filloj projekte të reja”, tha ai në atë kohë.

-----