Ballina Lajme Bota/Rajoni Vdes aktori/ Dëshironte të luante në filmin “Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur”,...

Vdes aktori/ Dëshironte të luante në filmin “Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur”, bazuar në veprën e Ismail Kadaresë (EMRI+DETAJE)

43
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Një nga aktorët më të mëdhenj në kinemanë franceze, Michel Piccoli, ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën 94-vjeçare.  Lajmin e hidhur e ka bërë me dije familja e tij. Ai ishte aktor regjisor dhe producent ku  veçanërisht  njihet për rolet e tij në “Le Mépris” dhe “Habemus Papam”, si dhe ka punuar me emra të mëdhenj europianë nga Godard te Bunel, Marco Ferreri dhe Elio Petri.

Po kush ishte Michel Piccoli?

Emri i tij i plotë është Jacques Daniel Michel Piccoli dhe lindi më 27 dhjetor të vitit 1925. Piccoli ishte i biri i një emigranti italin. Nga fillimet e tij të karrierës në vitet ’40 e deri më sot, ai ka aktruar në rreth 200 filma, por edhe në më shumë se 50 shfaqje.

Ndërsa, diku nga mesi i vitit 1982, shoqëria filmike franceze “FLMSS 66”, e përfaqësuar nga ky aktor, ishte bërë gati për të ardhur në Shqipëri dhe për të filluar xhirimet e filmit “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”, (sipas skenarit të përshtatur nga romani me të njëjtin titull të shkrimtarit të njohur Ismail Kadare).

Ky ekip papritur u ndesh me një sërë problemesh të ngritura nga pala shqiptare, e cila iu propozoi për të shtyrë  xhirimet   e filmit. Më pas kjo shoqëri filmike u tërhoq dhe i zhvendosi xhirimet në jug të Italisë, ku dhe e realizoi filmin në fjalë me protagonist aktorin e famshëm italian, Marchello Mastrojanni.

---- ---- ----
-----