Ballina Lajme Bota/Rajoni Varianti nigerian i gjetur në Britani mund të jetë rezistent ndaj vaksinave

Varianti nigerian i gjetur në Britani mund të jetë rezistent ndaj vaksinave

18
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------
Një variant i ri i koronavirusit i zbuluar për herë të parë në Nigeri ka hyrë në Mbretërinë e Bashkuar dhe deri tani janë raportuar 32 raste.

Një ekspert i shquar ka paralajmëruar se varianti mund të rezultojë rezistent ndaj vaksinave.

Sipas Express.co.uk, ekziston frika në rritje se varianti do të shmangë antitrupat e vaksinës pasi u zbulua se përmban mutacionin 484K në proteinën spike. Ky mutacion është gjetur në variantet e Afrikës së Jugut dhe Brazilit  dhe besohet se ndihmon sëmundjen të shmangë antitrupat që përpiqen ta ndalojnë atë.

Dr. Simon Clarke, një profesor i asociuar i mikrobiologjisë qelizore në Universitetin e Reading, dha alarmin për rezistencën e mundshme të llojit të ri ndaj vaksinave aktuale.

Ai i tha për The Guardian: “Ne nuk e dimë ende se sa do të përhapet ky variant i ri, por nëse është i suksesshëm mund të supozohet se imuniteti nga çdo vaksinë ose infeksion i mëparshëm do të zbutet.

Cilat janë simptomat?

Muajin e kaluar, një shkencëtar nigerian sugjeroi që varianti mund të shkaktojë shenja dhe simptoma më të rënda. Ai e kishte kaluar në laboratorin e tij duke bërë renditjen gjenetike për të mësuar më shumë rreth variantit të ri të Covid-19, mes një rritje të rasteve.

“Variantet e zbuluara në Mbretërinë e Bashkuar dhe Afrikën e Jugut, ato janë shumë të ndryshme nga variantet e zbuluara në Nigeri“,  tha Omilabu.

---- ----
-----