Ballina Lajme nacionale Vala afrikane vjen në Kosovë, temperaturat e javës që vjen pritet të...

Vala afrikane vjen në Kosovë, temperaturat e javës që vjen pritet të jenë përvëluese

20
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se pesë ditët e ardhshme do të mbajë mot me temperatura të larta.Sipas IHMK-së temperaturat do të shkojnë deri në 37 gradë Celcius.

Njoftimi i IHMK-së:

Java e parë e korrikut do të shoqërohet me mot kryesisht me diell dhe temperatura të lartë. Të mërkurën do të ketë vranësira të cilat gjatë ditës nuk do të jenë stabile dhe vende-vende ka mundësi të shoqërohen me reshje lokale shiu. Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 14-17 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 28-37 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga verilindja me shpejtësi 1-9m/s.

---- ----
-----