Ballina Shëndetësi Vaksina kundër Koronavirusit, vjen lajmi i mirë: Po jep rezultate ndaj kafshëve

Vaksina kundër Koronavirusit, vjen lajmi i mirë: Po jep rezultate ndaj kafshëve

57
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Lajmet inkurajuese për luftën kundër koronavirusit vijnë nga rezultatet e mira të konstatuara nga një vaksinë e zhvilluar tradicionalisht nga shkencëtarët kinezë. Revista Shkenca bërë të ditur me anë të një studimi të botuar së fundmi.

Eksperimenti te majmunët

----

Në testet e para paraklinike të kryera mbi kafshët, dhe veçanërisht te majmunët (makaket), vaksina funksionoi duke mbrojtur primatët nga infeksioni Sars-CoV-2. Studiuesit raportojnë se kur vaksina ishte testuar në minj provoi të jetë në gjendje të nxirrte afërsisht 10 herë më shumë antitrupa kundër proteinës së virusit “spike ’(ai që hyn në qeliza) sesa ato që gjenden në serum nga pacientët e kuruar nga Covid -19.

Metoda e përdorur është lajmi tjetër i mirë: siç shkruan virologu Roberto Burioni, në faqen e internetit të Medicalfacts “nga një procedurë e këtij lloji vaksina kundër poliomielitit e zhvilluar nga Jonas Salk mbërriti dhe, nga prilli i vitit 1955 e tutje,  që mposhti rastet e poliomielitit nga 58,000 në 1952 në 2.500 në 1957 dhe 61,000 në 1965 “.

Si funksionon

Bëet fjalë për një vaksinë e marrë nga viruset e pasakta të pastruara; virusi është rritur në laborator, pastrohet dhe pastaj “duke përdorur kimikate ose procese fizike bazuar në nxehtësi – shkruan Burioni – është i inaktivuar në mënyrë që të mos jetë më në gjendje të riaktivizohet, prandaj është plotësisht i padëmshëm, por ende i aftë të stimulojë siç duhet sistemin imunitar.

Në këtë rast, në thelb, një virus nuk injektohet më te pacienti por proteina inerte që stimulojnë një përgjigje kundër virusit nga i cili vjen. Për të marrë ekzaminimin, ekipi i shkencëtarëve kinezë punoi në shtame të izoluara nga 11 pacientë të shtruar në shtete të ndryshme, nga Italia në Spanjë. Në minj, dhe te primatët jo njerëzorë, ajo shkaktoi antitrupa që neutralizuan disa shtame Sars-CoV-2. “Arma” kundër koronavirusit, vaksina quhet “PiCoVaç” dhe tani testimi i njeriut pritet të fillojë brenda vitit.

----- ----