Ballina LifeBizare Vaksina kundër koronavirusit, këto janë zhvillimet më të reja

Vaksina kundër koronavirusit, këto janë zhvillimet më të reja

23
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Një javë larg zhvillimit të një vaksine kundër koronavirusit.

Shkencëtarët izraelitë thonë se ata janë vetëm një jave larg zhvillimit të një vaksine kundër koronavirusit.

Zyrtarët në vend presin që ilaçi të jetë në dispozicion brenda 90 ditësh pasi të ketë përfunduar testimin e nevojshëm, raporton “Daily Mail”, transmeton lajmi net.

Ministri i Shkencës dhe Teknologjisë, Ofir Akunis tha: “Unë jam i bindur se do të ketë përparim të mëtejshëm të shpejtë, duke na mundësuar të sigurojmë një përgjigje të nevojshme ndaj kër.cënimit të rëndë global COVID-19”.

Shkencëtarët konfirmuan se kanë punuar në një vaksinë kundër virusit infektiv të bronkitit (IBV) të gjetur në shpendët.

Është testuar në Institutin e Veterinarisë, ku Dr Chen Katz, drejtuesi i grupit të bioteknologjisë Migal, tha: “Koncepti ynë themelor ishte të zhvillonim teknologjinë dhe jo konkretisht një vaksinë për këtë lloj apo atë lloj virusi”.

Studiuesit thanë se vaksinimi oral shkaktoi nivele të larta të antitrupave specifikë anti-IBV në gjykime.

Shkencëtarët thonë se nëse mund të “rregullojnë sistemin” nga koronavirusi i shpendëve tek ai njerëzor që do të jetë brenda disa javësh, nëse funksionon gjithçka, do të kishim një vaksinë për të parandaluar koronavirusin, transmeton lajmi.net.

Zyrtarët thanë që 33 njerëz kishin testuar pozitivisht për virusin në Kaliforni që nga e enjtja, një ditë pasi u njoftua çështja e parë e origjinës së panjohur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Tani ka 60 raste të njohura të virusit në Shtetet e Bashkuara.

Dhe virusi tani ka infektuar më shumë se 82,000 njerëz globalisht dhe po shqetëson qeveritë me përhapjen e tij të shpejtë përtej epiqendrës së Kinës.

Testet e para klinike njerëzore të një trajtimi antiviral për koronavirusin që është i ka sëmurë më shumë se 80,000 njerëz në të gjithë botën janë vendosur të fillojnë në Nebraska, tha të martën Sekretari i Departamentit të Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore (HHS), Aleks Azar.

---- ----
----
----- ----
-----