Ballina Lajme Bota/Rajoni Vaksina e Pfizer/BioNTech “dështon” në Izrael, mijëra persona infektohen pas marrjes së...

Vaksina e Pfizer/BioNTech “dështon” në Izrael, mijëra persona infektohen pas marrjes së dozës së parë

179
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Lajmi i Fundit
Vaksina e Pfizer/BioNTech “dështon” në Izrael, mijëra persona infektohen pas marrjes së dozës së parë

Vaksina e Pfizer/BioNTech duke se ka “dështuar” në Izrael.

Mijëra persona pasi kanë marrë dozën e parë të saj janë infektuar me Covid. Lajmin e ka bërë të ditur CNN, ku shkruan se kjo ka ndodhur pas vaksina do pak kohë që të japë efektin e saj.

Në lidhje me këtë ka reaguar edhe një profesor shëndetësie ku ka thënë se doza e parë siguron më pak mbrojtje nga virusi së sa është raportuar.

“Doza e parë e vaksinës së Pfizer siguron më pak mbrojtje ndaj Covid sesa tregohet fillimisht nga kompania farmaceutike dhe mund të mos mbrojë nga llojet e reja të virusit,” tha Nachman Ash.

Izraeli është shteti i parë që kryeson vaksinimet në botë. Deri tani në Izrael janë raportuar të vaksinuar me dozën e parë rreth 12% të popullisë.

Vaksina e Pfizer/BioNTech “dështon” në Izrael, mijëra persona infektohen pas marrjes së dozës së parë
Jonida Dama

---- ----
----
----- ----
-----