Ballina LifeBizare Ushqimi që mbron shëndetin e zemrës dhe balancon presionin e gjakut

Ushqimi që mbron shëndetin e zemrës dhe balancon presionin e gjakut

19
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Shalqiri ka vlerë të ulët kalorie dhe përmban rreth 92 për qind ujë, andaj është një fryt i preferuar për shuarje të etjes.

Ai është një burim i pasur i ushqyesve që mbrojnë zemrën, të tilla si vitaminë C dhe phytonutrients karotenoidnog, likopen, të cilat ata gjithashtu japin karakteristike ngjyrës së kuqe.

Likopeni, së bashku me beta-karoten dhe vitaminën A, jep mbrojtje kundër të fuqishëm antioksidues kundër dëmtimit të strukturave qelizore të shkaktuara nga radikalet e lir.

Ky është një ushqim ideal për dietë të shëndetshme, jo vetëm për shkak se është shumë ushqyes, por edhe për shkak se është i ulët në vlera kalorie.

Shalqiri është një burim i mirë i magnezit dhe kaliumit, dy minerale që janë të njohur për të ndihmuar në presionin e gjakut, si dhe një burim shumë i mirë i vitaminës B6, e cila ndihmon për ruajtjen e niveleve të duhura të homocisteinës.

---- ---- ----
-----