Ballina LifeBizare Ushqimi i cili gjatë shtatzënisë rrit inteligjencën e bebes

Ushqimi i cili gjatë shtatzënisë rrit inteligjencën e bebes

36
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ky është një lajm këshillues për nënat.

Është e rëndësishme që gjatë shtazënisë nënat të ushqehen mirë pasi kjo ndikon drejtpërdrejt te fëmija.

Mjekët thonë se disa ushqime të skuqura në mëngjes i bëjnë mirë edhe bebes suaj.

Në rastin konkret e kemi fjalën për vezën e skuqur, e cila nëse konsumohet gjatë tre muajve të fundit të shtatzënisë mund të ndikojë në rritjen e nivelit të inteligjencës të bebes.

Kjo pasi vezët janë të mbushura me kolinë, vlerë ushqyese të cilën nuk e konsumojnë mjaftueshëm gratë.

Lidhja mes niveleve të rritura të kolinës dhe niveleve të larta të inteligjencës është zbuluar më parë te minjtë, por së fundmi është dëshmuar edhe te njerëzit.

---- ----
-----