Ballina Shëndetësi Ushqimet që nuk mund të ndaloni së ngrëni, por që duhet patjetër...

Ushqimet që nuk mund të ndaloni së ngrëni, por që duhet patjetër të heqni dorë

18
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Por janë disa ushqime universale që të gjithë ne i duam, por disa kemi kontroll dhe nuk i hamë, ndërsa të tjerët që nuk mundohen të kontrollojnë ushqimin dhe të hanë ushqime të pa shëndetshëm, duhet të ndryshojnë mënyrën e ushqimit dhe te heqin dorë nga ato.

Më poshtë gjeni disa nga këto ushqime që të gjithë i duam i hamë, por që nuk janë të mira, raporton “WHBMD”

Pica

Ndonjëherë nuk mundeni të i rezistoni. Por kjo nuk do të thotë që të hani një pjatë të madhe të saj, mjafton një pjesë. Ose shkoni për një picë më të lehtë vegjetariane ose vegane, transmenton lajmi.net.

Çipsat

Ju kurrë nuk mund të ndaleni vetëm me një. Dhe kështu marrja e yndyrnave, kripës dhe karbohidrateve vetëm shtohet.

Të gjitha llojet e pastave

Nëse ju bie qejfi për pasta, por në anën tjetër dëshironi të mos hani ushqime me karbohidrate- largoni pastat të gatuara me miell.

Patatet e fërguara

Janë njëra prej ushqimeve më me shumë kalori dhe yndyrë. Andaj, mos i fërgoni ato në vend të kësaj mund ti fusni në furrë.

Buka e bardhë

Ka shumë pak fibra, liron sheqerna në trupin tuaj dhe ju bënë që të ndjeheni të fryer.

Akulloret

Yndyrna, sheqer dhe kalori të shumta. /Lajmi.net/

---- ----
----
-----
-----