Ballina Shëndetësi Ushqimet që ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve nga artriti

Ushqimet që ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve nga artriti

9
SHPËRNDAJE

Hulumtuesit vazhdojnë të hulumtojnë nëse në të vërtetë ushqimet dhe erëzat mund të luajnë një rol në lehtësimin e dhimbjeve të përbashkëta dhe nëse po, si funksionojnë ato.

“Kryesisht është të ushqyerit shëndetshëm, me shumë fruta dhe perime, arra dhe fara,” thotë dietologia Ruth Frechman, zëdhënëse e Akademisë së të ushqyerit dhe dietikave.

Frutat, perimet dhe drithërat ndihmojnë natyrshëm në kontrollin e peshës. Është e rëndësishme që të qëndroni në një peshë të shëndetshme për të lehtësuar disa nga dhimbjet në nyje,” shton Frechman. Për çdo një kile peshë që humb, ju e zvogëloni ngarkesën në nyjen e gjurit për 4 paundë.

“Mbani mend, nuk ka ushqim magjik, – thekson Frechman. Por dëshmitë në rritje tregojnë se pas një diete të shëndetshme dhe konsumimi i ushqimeve specifike dhe erëzave mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit dhe dhimbjeve.

Ushqimet që mund të lehtësojnë dhimbjen e artritit janë:

*Brokoli, lakra e Brukselit dhe lakra. Këto perime janë pjesë e familjes cruciferous dhe ato janë plot me një përbërje të quajtur sulforaphane, e cila ndihmon në ngadalësimin e dëmtimit të kërceve në nyje për shkak të osteoartritit, sipas një studimi të vitit 2013. Duhet pranuar, është një studim i hershëm, por perimet janë gjithmonë një zgjedhje e shëndetshme. Mundohuni të shtoni brokoli, lakër brukseli, lakër ose lulelakër në sallatën tuaj.

*Peshqit yndyror. Peshqit e yndyrshëm si salmoni, toni dhe trofta janë të pasur me acide yndyrore omega-3, të cilat ndihmojnë në uljen e inflamacionit. Provoni të shtoni peshq në dietën tuaj disa herë në javë. Nëse nuk e preferoni peshkun, pyesni mjekun tuaj për marrjen e një suplementi omega-3.

*Hudhra. Hudhra është një anëtar i familjes të aliumeve ku përfshihen dhe qepët. Këto produkte përmbajnë një përbërje të quajtur “diallyl disulfide” që mund të ndihmojë në luftimin e një sërë sëmundjesh, përfshirë artritin. “Kjo përbërje mund të ketë efekt në kufizimin e enzimave të dëmtuara,” thotë reumatologu Scott Zashin, MD, profesor klinik në Universitetin e Texas Southwestern Medical School në Dallas.

*Qershitë. Disa njerëz me artrit kanë gjetur lehtësim nga produktet e bëra nga qershitë. Një studim i vitit 2013 i botuar në Osteoarthritis dhe Cartilage zbuloi se personat që pinin lëng të freskët qershie kishin përmirësime në dhimbje.

*Shafrani i Indisë. Një nga “luftëtarët” më të mirë të hulumtuar të inflamacionit nuk është fare ushqim, por një aromë. Shafrani përmban një përbërje të quajtur kurkumin. Një përmbledhje e vitit 2012 e publikuar në Gazetën Ndërkombëtare të Shkencave Molekulare tha se “kurkumi mund të jetë i dobishëm në menaxhimin e sëmundjeve kronike,” por autorët paralajmëruan se ka një mungesë të konsiderueshme të të dhënave lidhur me efektet anësore dhe sigurinë. Megjithatë, përbërja është përdorur për shekuj në Indi për të shmangur sëmundjet inflamatore. Ju do të gjeni këtë nuancë të verdhë në kuzhinën indiane, sidomos kerrin.

*Vitamina C. Antioksidantët në vitaminën C mund të ngadalësojnë progresin e OA, zbulojnë hulumtimet. Një studim i vitit 2011 nga Universiteti i Floridës së Jugut njoftoi se njerëzit që morën vitaminën C kishin 11% më pak gjasa për të zhvilluar OA në gju. Ju mund të merrni vitaminë C nga luleshtrydhet, kivi apo ananasi. Megjithatë, Frechman paralajmëron të mos merren doza më të larta se 65 deri në 85 miligram, sepse në doza të mëdha, vitamina C mund të rrisë rrezikun e gurëve në veshka.