Ballina Shëndetësi Ushqimet që ju ndihmojnë t’i kaloni më lehtë periodat gjatë verës

Ushqimet që ju ndihmojnë t’i kaloni më lehtë periodat gjatë verës

21
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ato duhet të jenë të freskëta në mënyrë që t’i shijoni sa më shumë, por edhe të përfitoni prej tyre.

Pse është e rëndësishme të ushqeheni mirë gjatë menstruacioneve?

Ushqimi që ju konsumoni gjatë periodave ndikon në mënyrën si i përjetoni ato. Disa ushqime mund t’ju ndihmojnë për të lehtësuar simptomat e zakonshme, si fryrjen, ndryshimet e humorit dhe nervozizmin. Zgjedhja e frutave është zgjidhja në këtë situatë, transmenton class.

Shalqinjt

Shalqinjt janë një opsion i mirë në qoftë se ju ndiheni e fryrë, sidomos ditët para periodave.

Bananet

Bananet dihet që kanë kalium dhe vitaminën B6. Ato ndihmojnë jo vetëm me lëvizjen e zorrëve dhe tretjen, por edhe për të rritur humorin tuaj.

Portokallet

Kalçiumi në portokall ndihmon në zvogëlimin e ankthit. Era e freskët e lëvozhgës së portokallit dhe Vitamina D brenda portokallit gjithashtu rrisin humorin tuaj nëse ndiheni keq.

---- ---- ----
-----