Ballina Kuriozitete Ura e famshme që gjendet në kartëmonedhën 5 euro, ja domethënia e...

  Ura e famshme që gjendet në kartëmonedhën 5 euro, ja domethënia e saj

  53
  SHPËRNDAJE
  - Sponsor gjeneral -

  “Pont du Gard Aquaduct” është një monument romak i ndërtuar në shekullin e parë pas Krishtit, I cili gjendet në letrën e 5 eurove, trasnmeton InfoShqip.

  Projektuar fillimisht për të furnizuar qytetin e Nimës me ujë, ky ujësjellës me tre nivele është 50 metra në lartësi. Ndërtuar nga guri gëlqeror i butë, i verdhë, kjo ndërtesë e shquar u shpall monument historik nga qeveria franceze në 1840. E gjeni të printuar te kartmonedha e 5 Eurove.

  Kartëmonedhat Euro janë kartëmonedhat zyrtare të euros, valutës së eurozonës . Ato kanë qenë në qarkullim qysh nga 2002 dhe prodhohen nga Banka Qendrore Evropiane (BQE), secila e mban nënshkrimin e Presidentit të Bankës Qendrore Evropiane.

  Denominimet e notave dallojnë nga €5 tek €500 dhe, për dallim nga monedhat euro, dizajni është identik për të gjitha vendet e eurozonës, megjithëse prodhohen në vende të ndryshme të saj./gazetametro

  The post Ura e famshme që gjendet në kartëmonedhën 5 euro, ja domethënia e saj appeared first on Lajme.al.

  ---- ---- ----
  -----