Ballina Lajme nacionale “Universiteti i Mitrovicës është hapur për qëllime politike”

“Universiteti i Mitrovicës është hapur për qëllime politike”

14
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Faton Peci, zyrtari i Lidhjes Demokratike të Kosovës nga dega e Mitrovicës i ftuar në emisionin Pressing të televizionit T7, ka thënë se Universiteti i Mitrovicës është hapur për qëllime politike të caktuara.

“Universiteti i Prishtinës është hapur për qëllime politike” tha ai duke shtuar se nëse Vjosa Osmani do të bëhet kryeministre do të bëhet “ristrukturim dhe riorganizim i universiteteve në Kosovës”.

Tutje ai shtoi se Universiteti i Mitrovicës duhet të ketë degë të caktuara siç janë metalurgjia dhe industria.

“Specifika e Mitrovicës shkon për metalurgji e industri. Do e riorganizojmë dhe profilizojmë varësisht nga specifika” tha Peci.

Ai deklaroi se secili universitet në Kosovë do të profilizohet në bazë të specifikave dhe nevojave të tregut, për të hapur më shumë vende pune.

“… do të jenë në raport me nevojat e tregut që të ketë mundësi më të madhe në aspektin e punësimit dhe avancimit të rinisë” tha Peci.

---- ---- ----
-----