Ballina Lajme nacionale U tha se AAK-ja ia ka prishur Kosovës raportet me Amerikën, vjen...

U tha se AAK-ja ia ka prishur Kosovës raportet me Amerikën, vjen reagimi i Haradinajt

14
SHPËRNDAJE

Haradinaj ka reaguar ndaj deklaratave se AAK-ja ia ka prishur raportet Kosovës me Amerikën.

Daut Haradinaj nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka thënë se nuk qëndron pohimi që partia e tij i ka prishur raportet e Kosovës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Ideja se ne ia kemi prishë raportet me Amerikën nuk qëndron. Dhe kjo është shumë gabim. Kosova ka qenë e mbështetur për muri”, ka theksuar Haradinaj në RTK.

Ai është ndalur edhe te taksa ndaj mallrave serbe.

“Ne nuk i kemi bllokuar produktet serbe në Kosovë, ne i kemi taksuar, është dallim shumë i madh. Qëllimi final është që të arrihet njohja e Kosovës shtet nga Serbia”, është shprehur Haradinaj.

Haradinaj ka thënë se Kosova ka bashkëpunimin më të mirë me NATO në krahasim me shtetet e tjera të rajonit.

Sipas tij, Qeveria e kaluar ofroi rezultate të prekshme.

-----