Ballina Lajme Bota/Rajoni U infektua nga Covid 19/ Koronavirusi i ndryshoi ngjyrën e lëkurës, vdes...

U infektua nga Covid 19/ Koronavirusi i ndryshoi ngjyrën e lëkurës, vdes mjeku në Wuhan (FOTO)

77
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Një mjek në Wuhan vdiq nga virusi javën e kaluar, njoftuan media shtetërore sot, duke u bërë fataliteti i parë i Kinës Covid-19 brenda disa javësh.

Hu Weifeng, urolog në Spitalin Qendror Wuhan, vdiq të premten pasi u trajtua për Covid-19 dhe sëmundje të tjera shoqëruese për më shumë se katër muaj, tha transmetuesi shtetëror CCTV. Ai është mjeku i gjashtë nga Spitali Qendror Wuhan që ka vdekur nga virusi, i cili shpërtheu në qytetin qendror kinez në fund të vitit të kaluar.

----

Spitali Qendror në Wuhan nuk ka dhënë ende një deklaratë zyrtare mbi vdekjen e Hu, teksa në fillim të shkurtit u deklarua se rreth 68 anëtarë të stafit kishin kontraktuar koronavirus.

Gjendja e Hu u bë një shqetësim kombëtar pasi mediat kineze treguan imazhe të tij me lëkurën të zezë për shkak të dëmtimit të mëlçisë. Doktori tjetër Yi Fan tregoi simptoma të ngjashme, por u shërua dhe ka dalë nga spitali.

Vdekja e kolegut të tyre Li Wenliang në shkurt shkaktoi një pakënaqësi kundër qeverisë ndërsa ai dokumentoi ditët e tij të fundit në mediat sociale. Okulisti 34-vjeçar u qortua nga autoritetet pasi paralajmëroi kolegët për virusin në fund të dhjetorit. Që atëherë Pekini e quajti atë një dëshmor kombëtar, por shtypi shumë nga mosmarrëveshjet dhe kritikat e shkaktuara nga vdekja e tij.

Përgjegjësit e tjerë mjekësorë në Spitalin Qendror Wuhan – përfshirë drejtorin e njësisë së urgjencës Ai Fen – kanë thënë për mediat kineze se janë ndëshkuar nga autoritetet për të folur jashtë.

Kina nuk ka lëshuar një shifër të plotë të numrit të vdekjeve të punonjësve mjekësorë nga Covid-19, por të paktën 34 mjekë janë nderuar nga autoritetet shëndetësore pas vdekjes. Në shkurt, Komisioni Kombëtar i Shëndetit tha që rreth 3,387 punonjës shëndetësorë ishin infektuar.

Testimet në mbarë qytetin që filluan në mesin e majit nuk rezultuan pozitiv, por vetëm 300 prej tyre rezultuan asimptomatike. Një total prej 9.9 milion njerëz u testuan midis 14 majit dhe 1 qershorit. Kina nuk numëron raste asimptomatike, domethënë njerëz që janë të infektuar me virus por nuk shfaqin simptoma të sëmundjes, si raste të konfirmuara.

----- ----