Ballina LifeBizare U hap Taj Mahal por pak njerëz e vizituan

U hap Taj Mahal por pak njerëz e vizituan

54
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Pak njerëz u paraqitën për të parë Taj Mahal kur ajo rihapi dyert pas gjashtë muajsh – mbyllja me e gjatë që iu është bërë ndonjëherë

Hyrja, e cila zakonisht ka radhë të gjata, ishte kryesisht e zbrazët të hënën ndërsa zyrtarët prisnin për vizitorët.

Masat e reja të sigurisë përfshijnë ndalimin e fotove në grup, kontrollet e temperaturës në hyrje dhe biletat dixhitale.

Monumenti do të lejojë vetëm 5,000 vizitorë çdo ditë pasi India raporton raste të regjistruara Covid-19 çdo ditë, përcjell portali rtv21.tv

Mauzoleumi prej mermeri i Shekullit të 17-të u ndërtua nga perandori Mughal Shah Jahan në kujtim të mbretëreshës së tij, Mumtaz Mahal.

Ajo ka qenë prej kohësh një nga atraksionet kryesore turistike dhe ka tërhequr deri në 70,000 njerëz çdo ditë para pandemisë.

Për herë të fundit u mbyll për pak kohë në 1978 kur u përmbyt qyteti Agra, vendi ku ndodhet Taj Mahal. Dhe para kësaj, monumenti u mbyll për disa ditë në 1971, gjatë një lufte midis Indisë dhe Pakistanit.

Selfie lejohen, por jo ‘fotografitë në grup’

I gjithë kampusi u pastrua para se të hapeshin dyert në orën 8 të mëngjesit dhe të gjithë zyrtarët u panë të veshur me maska dhe mburoja të fytyrës, i tha BBC gazetari lokal Yogesh Kumar Singh, i cili ishte në monument kur u hap.

India ka raportuar më shumë se pesë milionë raste deri më tani, dhe Uttar Pradesh, ku ndodhet Taj, ka ngarkesën e pestë më të lartë të vendit.

Autoritetet thanë se do të ketë kontrolle të temperaturës në hyrje dhe vizitorëve do t’u kërkohet të përdorin mënyra dixhitale të pagesës për të blerë bileta.

Atyre gjithashtu u është thënë të mbajnë distancën shoqërore.

Ndërsa vizitorët mund të bëjnë selfie ose fotografi vetëm , fotografitë në grup nuk lejohen.

Taj është i rrethuar nga kopshte ku vizitorët kalojnë shumë kohë duke ecur përreth dhe duke pozuar për fotografi. Por mauzoleumi në vetvete është një hapësirë e mbyllur, me pothuajse asnjë ventilim, duke e bërë atë të prekshëm nga transmetimi Covid-19.

Në mënyrë tipike, ajo është e mbushur me njerëz ndërsa turistët lëvizin brenda dhe jashtë saj në radhë të gjata.

Gautam Sharma, i cili shkoi nga Delhi për të vizituar Taj Mahal të hënën, tha se kishte pritur këtë ditë për muaj të tërë.

“E dija që jo shumë njerëz do të paraqiten fillimisht, kështu që mendova se do të jetë e sigurt të vizitoj monumentin në ditët e para të rihapjes,” tha ai.

Është monumenti më i famshëm i Indisë dhe zakonisht është pjesë e itinerarit të çdo personaliteti të huaj.

Presidenti i SHBA Donald Trump dhe gruaja e tij Melania vizituan Taj në shkurt. Udhëheqës të tjerë botërorë që kanë vizituar monumentin përfshijnë, kryeministrin Kanadez Justin Trudeau dhe presidentin Rus Vladimir Putin./21Media

The post U hap Taj Mahal por pak njerëz e vizituan appeared first on RTV21.

---- ----
----
----- ----
-----