Ballina Lajme Bota/Rajoni Trump: E di kush është autori anonim që më kritikoi

Trump: E di kush është autori anonim që më kritikoi

21
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Presidenti i SHBA-së Donald Trump deklaroi se e di se kush është zyrtari anonim i administratës, që shkroi një ese në gazetën New York Times dhe më vonë një libër kritik për presidentin.

“Unë e di kush është. Nuk mund t’jua them emrin, por e di kush është”, u tha ai gazetarëve.

Identiteti i anonimit mbetet i panjohur për publikun. Në shtator 2018, ai botoi një opinion në gazetën Neë York Times, dhe në vitin 2019 publikoi librin e quajtur “A Warning”. (Një paralajmërim).

Presidenti Trump, pas kësaj, bëri thirrje për një hetim nga Departamenti i Drejtësisë për gazetën New York Times.

Disa zyrtarë të njohur të administratës Trump, duke përfshirë sekretarin e shtetit Mike Pompeo dhe sekretarin e mbrojtjes në atë kohë Jim Mattis, kanë mohuar se janë “anonimi”.

Sipas autorit, përpjekja e një rrethi të ngushtë zyrtarësh për ta hequr zotin Trump nga presidenca, u rrëzua për të shmangur një krizë kushtetuese.

---- ----
----
-----
-----