Ballina Lajme Bota/Rajoni Trondit kryeshkencëtarja e OBSH: Koronavirusi do të vihet nën kontroll pas 4-5...

Trondit kryeshkencëtarja e OBSH: Koronavirusi do të vihet nën kontroll pas 4-5 vitesh

67
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Mund të duhen 4-5 vite përpara se pandemia Covid-19 të vihet nën kontroll. Kështu shprehet Soumya Swaminathan, kreu i shkencëtarëve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Në një konferencë digjitale të organizuar nga “Financial Times”, Swaminathan deklaroi:

----

Do të thoja që mund të vihet nën kontroll për 4-5 vite. Faktorë thelbësorë janë zhvillimi apo jo i virusit, masat shtrënguese dhe zhvillimi i një vaksine.

Vaksina për momentin duket mënyra më e mirë për të mposhtur virusin, por ka shumë detaje mbi efikasitetin dhe sigurinë e saj, pa përmendur prodhimin dhe shpërndarjen e barabartë”.

Aktualisht, në botë janë prekur 4,3 milionë persona nga Covid-19, me rreth 300 000 viktima.

----- ----