Ballina Lajme nacionale Trondit ish-ambasadori: Po përsëritet 1997-ta në Shqipëri, pse heshtin SHBA-BE

Trondit ish-ambasadori: Po përsëritet 1997-ta në Shqipëri, pse heshtin SHBA-BE

17
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ish-ambasadori i Italisë në Shqipëri në periudhën e vitit 1997, Paolo Foresti ka deklaruar se në Shqipëri rrezikon të përsëritet dhuna e vitit të zi të 1997. Deklarata e ish-ambasadorit vjen pas arrestimit të ish-deputetit të PD-së, Bardha Spahia.

Ish-ambasadori kujton se Spahiu me profesion kirurg ishte të premten e shkuar në Milano për të marrë pjesë në promovimin e librit të tij për vitin e vështirë 1997, i cili “me sa duket po përsëritet më shumë se 20 vite më pas”.

Foresti shkruan se është shqetësuese heshtja e komunitetit ndërkombëtar.

Status ne Facebook i Paolo Forestit:

Po mësoj tani se një mik i dashur, deputet dhe kirurg i njohur është arrestuar në vazhdën e protestave të nisura prej muajsh kundër korrupsioni në Shqipëri. I riu Spahia, djalë i një mikut tim në vitet ’90, kishte ardhur në Milano të premten, më 14 qershor, për të marrë pjesë në prezantimin e librit tim, ku rrëfej për periudhën e vështirë të 1997, e cila duket se po ripërsëritet më shumë se 20 vite pas. Është shumë shqetësuese heshtja e komunitetit ndërkombëtar, dhe mbi të gjitha ato të shtypit dhe të forcave politike europiane, pasi pas disa muajsh situata është bërë edhe më e ndezur dhe me një krizë të rrezikshme institucionale.

---- ---- ----
-----