Ballina Showbiz Tre aktorët me më shumë çmime Oscar në historinë e filmit

Tre aktorët me më shumë çmime Oscar në historinë e filmit

10
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Që nga viti 1929, kur u mbajt ceremonia e parë e ndarjes së ccmimeve të Akademisë, shumë aktorë të shquar të Hollivudit kanë arritur të përfshijnë Oscarin e lakmuar në koleksionin e tyre të çmimeve. Ndërsa çdo vit ka trazira, mërzitje dhe befasi të mëdha në shpalljen e fituesve, të paktë janë ata, të numëruar edhe në gishtat e njërës dorë, të cilët patën fatin dhe nderin, për shkak të talentit të tyre të jashtëzakonshëm, të shpërbleheshin më shumë se dikur me statujën e lakmuar, për disa Oscar.

Shumica prej jush patjetër do ta kujtojnë Meryl Streep si aktoren femër që fitoi më shumë Oskar në historinë e filmit. Edhe me të drejtë, pasi ajo ka thyer rekordin për 21 kandidimet. E megjithatë, edhe pse Meryl Streep ka fituar tre Oscar deri më tani për interpretimet e saj në Iron Lady, Sophie’s Choice dhe Kramer vs Kramer, ajo nuk është në krye të shumicës së aktoreve me më shumë Oscar.

Legjendarja Kathryn Hepburn, e cila fitoi gjithsej katër Oskar për rolet e saj në Morning Glory (1933), Guess Who Coming to Darker (1967), The Lion in Winter (1968) dhe On Golden Pond (1981). Ajo u nominua gjithsej 12 herë për shfaqjet e saj ikonike (e dyta pas Strip) dhe u ngjit në skenë në Oscar vetëm një herë, për të mos marrë ndonjë nga çmimet e saj, por për të prezantuar Oscarin e nderit producentit dhe mikut nga Lawrence Weingarten në 1974.

Lidhur me aktorin mashkull që mban më shumë Oscar në koleksionin e tij, dy aktorë kryesorë ndajnë vendin e parë. Jack Nicholson dhe Daniel Day Lewis kanë tre çmime Oscar secili, por Nicholson ka një avantazh të lehtë, pasi është propozuar gjithsej 12 herë, ndërsa Lewis 8. Nicholson ka fituar Oskarin për aktorin më të mirë për rolin e tij në filmin “Në Foleja e Cuckoo” (1976), Roli i Dytë Mashkull në 1983 për rolin e tij në “Marrëdhënie të Dashura”(1984) dhe Roli i Parë Mashkull për “Better Not Bone”(1998).

Nga ana tjetër, Daniel Day-Lewis , ka një rinisje mjaft mbresëlënëse, të mbështetur nga tre fitore dhe gjashtë nominime në Oskare. E para ishte për “Këmba ime e majtë: Historia e Christy Broën” (1989) dhe ai nuk fitoi përsëri për gati dy dekada derisa mori në shtëpi çmimin “Will Will Be Blood” (2007). Oscari i tij i fundit ishte në kategorinë e Aktorit më të Mirë për pjesëmarrjen e tij në filmin “Lincoln” (2012), në të cilin ai mishëroi me sukses ish-Presidentin e SHBA./abcnews.al

The post Tre aktorët me më shumë çmime Oscar në historinë e filmit appeared first on Abc News.

---- ----
-----