Ballina Lajme Bota/Rajoni TRAFIKU/ Një rrugë pa lavdi e “Sheikut” të Kartelit Ballkanik: Droga që...

TRAFIKU/ Një rrugë pa lavdi e “Sheikut” të Kartelit Ballkanik: Droga që u tret në Danub

115
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Serbët Tode Krstiç dhe Nenad Cvetkoviç u dënuan nga një gjykatë në Tulcea, Rumani, me 9 vjet e 4 muaj burg secili për kontrabandë ndërkombëtare të kokainës, vlera e e së cilës mund të arrinte në një marramendje prej 600 milion euro.

Të dy shoferët janë anëtarët e vetëm të një grupi të organizuar kriminal të kapur nga autoritetet rumune pasi një anije me dy tonë kokainë u përmbys në ujrat e Danubit në Rumani në mars 2019.

Përveç tyre, u arrestuan edhe dy oficerë policie. Në natën midis 21 dhe 22 të 2019, policia ndaloi makinën në të cilën, siç doli më vonë, kishte kontrabandues droge dhe e cila po tërhiqte një varkë gome në rimorkio. Meqenëse tregtarët kishin një patentë shoferi vetëm për kategorinë B, dhe jo E, e cila është e nevojshme për transport me një rimorkio, ata i korruptuan oficerët e policisë me 2,000 euro secili për t’i liruar.

Mediat rumune shkruajnë se funksionimi i këtij grupi kriminal i shkon përshtat një skenari Hollyëood-i. Sipas të dhënave nga agjencia amerikane DEA, gjithçka drejtohej nga një libanez nga Brazili, Josef Nor Edin Nasrallah, i njohur më mirë si “Sheik”.

Midis 2007 dhe 2018, “Sheiku” u dënua me deri në pesë dënime të përjetshme në Liban, sipas të dhënave të siguruara nga Interpol nga Bejrut. Por libanezi gjeti strehë në Brazil, ku ai kontraktoi transportin e dërgesave me kolumbianët drejtpërdrejt në burimin e kokainës, ashtu si kontraktoi transportin e drogës që përfundoi kryesisht në Danub.

Kokaina ishte e lirë në Brazil, shkruan media G4, por kur ajo mbërriti në Evropë, 1.8 ton kokainë e pastërtisë së lartë do të arrinte një vlerë prej 200 milion euro, ndërsa e përpunuara do të sillte një fitim prej 600 milion euro.

“Sheiku” u arrestua në Brazil tetorin e kaluar dhe do të duhet të vuajë një dënim me 22 vjet burg në burgun Paulo Lucian Campos në Sao Paulo, në qytetin e Avare. Ndërsa ishte ende i lirë, në fillim të vitit 2019, “Sheiku” u kontaktua nga serbët nga një i ashtuquajtur “Kartel Ballkanik” i cili ofroi të dorëzonte kokainë në tregjet serbe dhe perëndimore.

Me kërkesë të serbëve, “Sheiku” dërgoi një anije me tre tonë kokainë të pastër nga porti Belem në Brazil. Një ton mbeti në Turqi, që ishte çmimi për të kaluar nëpër Bosfor dhe Dardanele. Dy tonët e mbetur u futën në ujërat rumune me dy anije, njëra lundronte nën flamurin e Ishujve Marshall dhe tjetra me flamur ukrainas.

Droga u hodh në det, 20, 30 milje larg bregut brenda 33 minutash që kishin kontrabandistët derisa anijet të regjistronin sinjalin AIS (Sistemi i Automatizuar i Informacionit). Gjatë asaj kohe, dy anije lundruan nga bregu.

Mbledhja e paketave të kokainës nga fundi i detit dhe lumit është një punë për të cilën spanjollët kanë qenë prej kohësh e specializuar, kështu që anëtarët e “Kartelit Ballkanik” punësuan disa “ekspertë”. Ata arritën në Rumani në mars të vitit të kaluar dhe gjashtë rumunë dhe një ukrainas i ndihmuan ata në “biznesin” e tyre. Ekipi i zhytjes numëronte gjithsej 15 persona.

Ajo që nuk llogaritën tregtarët ishte moti i keq dhe fakti që zona ku ata lundronin me anije ishte plot me gjire me rërë. Kombinimi i këtyre dy rrethanave çoi në humbjen e një ton kokainë, ndërsa anija në qytetin e Sveti Đorđe u përmbys dhe u mbyt. Njëqind kilogram kokainë në pako u gjetën më vonë përgjatë bregdetit rumun, por edhe në ujërat bullgare.

Sidoqoftë, tregtarët arritën të shpëtonin me një varkë tjetër dhe 30 pako, secila me një kilogram kokainë. Anija më vonë u gjet e parkuar në një stacion karburanti në rrugën për në Domnesti, por përmbante vetëm tre kilogramë kokainë.

Përveç dy oficerëve të policisë, vetëm një rumun, Silviu Augustin Palacean dhe dy shoferë serbë u gjetën dhe u arrestuan, ndërsa të tjerët nuk kanë akoma një urdhër arresti zyrtar. /tesheshi/

---- ----
----
----- ----
-----