Ballina Lajme Bota/Rajoni Thaci pershendet neshkrimin me delegacionin amerikan te deklarates përbashkët, per normalizimin e...

Thaci pershendet neshkrimin me delegacionin amerikan te deklarates përbashkët, per normalizimin e marrëdhënieve ekonomike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

26
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Presidenti i Kosovës Hahsim Thaci dhe i dërguari special për Kosovën ambasadori Grenell nënshkruan sot në Prishtinë deklaratën e përbashkët, e cila garanton normalizimin e marrëdhënieve ekonomike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Në një deklartatë të tij Presidenti Thaci përshëndeti nënshkrimin e kësja marrëveshje duke e quajtur historike.

“Kosova dhe SHBA-ja sapo nënshkruan deklaratën e përbashkët, e cila garanton normalizimin e marrëdhënieve ekonomike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Për kontributin e jashtëzakonshëm në arritjen e marrëveshjes së 4 shtatorit në Shtëpinë e Bardhë, ambasadorin Richard Grenell e dekorova me Medaljen Presidenciale të Meritave. Shpreh mirenjohje të thellë për rolin udhëheqës dhe të pazëvendësueshëm të SHBA-së për liri, zhvillim ekonomik në Kosovë dhe paqe e stabilitet në tërë Ballkanin Perëndimor” shkruan Thaci. 

LIVE: Grenell pranon nga Thaçi Medaljen Presidenciale të Meritave

LIVE: Richard Grenell dhe Avdullah Hoti në konferencë për media

Publiée par Klan Kosova sur Lundi 21 septembre 2020

---- ---- ----
-----