Ballina Lajme nacionale Tetë të vdekur dhe 538 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

Tetë të vdekur dhe 538 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

11
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Ministria e Shëndetësisë së Shqipërisë informoi se gjatë 24 orëve të fundit vdiqën tetë persona që ishin të prekur me Covid-19, ndërsa, u konfirmuan edhe 538 raste të reja.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 192 raste në Tiranë, 45 raste në Shkodër, 38 raste në Durrës, 22 raste në Kavajë, 21 raste në Fier, 18 raste Berat, 17 raste në Elbasan dhe Lezhë, 15 raste në Sarandë, 14 raste në Korçë, 13 raste në Lushnje, 12 raste në Mat, 11 raste në Vlorë, 9 raste në Përmet, Krujë, Kukës, Mallakastër, 8 raste në Gjirokastër, 7 raste në Kurbin dhe Tropojë, 5 raste në Pogradec, Skrapar, Peqin, 4 raste në Devoll, Librazhd, 3 raste në Tepelenë she Has, 2 raste në Delvinë, Fushë- Arrez, Dibër dhe Gramsh, 1 rast ne Pukë, Mirditë, Ura-Vajgurore, Vau Dejës, Belsh, Malësi e Madhe, Kuçovë, Cërrik.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 405 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 27.831 që nga fillimi i epidemisë.

Numri i të shtruarve në spitale vijon të jetë i qëndrueshëm. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 376 pacientë, 30 në terapi intensive nga të cilët 10 pacientë janë të intubuar.

7 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Librazhi të moshave 58-85 vjeç, që kanë qenë të prekur me Covid-19 kanë vdekur gjatë 24 orëve të fundit.

COVID-19 – Statistika (19 Dhjetor 2020)
Raste të reja ditore 538
Të shëruar në 24 orë 405
Të shtruar në spitale 376
Humbje jete në 24 orë 8
Testime ditore 2276

Testime totale 236,788
Raste pozitive 52,542
Raste të shëruara 27.831
Raste Aktive 23.637
Humbje jete 1074

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 12698
Fier 1725
Durrës 1368
Shkodër 1278
Vlorë 1138
Korçë 1093
Elbasan 982
Berat 944
Lezhë 944
Gjirokastër  564
Kukës 489
Dibër 414/oranews

The post Tetë të vdekur dhe 538 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri appeared first on RTV21.

---- ----
----
-----
-----