Ballina Shëndetësi Testi i urinës që do të zbulojë përmes ngjyrës nëse keni kancer...

Testi i urinës që do të zbulojë përmes ngjyrës nëse keni kancer apo jo

16
SHPËRNDAJE

Testimet e kryera në minj kanë treguar se testi funksionon, urina e të cilëve ka marrë ngjyrë të kaltër nëse është detektuar kanceri në zorrë të trashë, transmeton lajmi.net.

Shkencëtarët shpresojnë se në të ardhmen testi do të jetë një mjet i ri diagnostikimi, i cili do të jetë më i lirë dhe më i lehtë sesa metodat aktuale.

Ky studim është publikuar në revistën prestigjioze “Nature Nanotechnology”. /Lajmi.net/